Pokud spadáte do kategorie žen nad 50 a nechcete zbytečně přibírat nadbytečné kilogramy, dodržujte nejen zdravý životní styl s dostatečnou dávkou pohybu, ale také dodržujte pravidla správného stravování. Jedním z důvodů je zpomalení metabolismu, které je spojeno s menopauzou. Mnozí se domnívají, že vše vyřeší, když se budou vyhýbat večernímu jídlu. Opak je však pravdou. Nemá smysl hladovět, ale je lepší si dopřát sytou a zdravou večeři.

Jak a kdy správně večeřet? Podívejte se na YouTube videu na kanále Rozum v troubě:

Zdroj: Youtube

Nastartujte hubnutí

Pokud chcete přebytečná kila shazovat, zapomeňte na extrémní diety, které často doporučují nevečeřet. Když totiž budete chodit spát hladové, proces hubnutí se řádně nenastartuje. Proto byste si měly lehkou večeři zcela jistě dávat každý večer.

Jestliže budete mít během dne dostatek pohybu, budete přijímat doporučené denní množství tekutin (2 až 3 l), vyhýbat se nevhodným potravinám a jíst večer ta správná jídla, úspěchu a krásné figury se jistě brzy dočkáte. Stačí vědět, jaké potraviny jsou večer vašemu tělu prospěšné. A zcela jistě vyřaďte z jídelníčku nezdravé cukry, smažená jídla a polotovary. Co je tedy vhodné večeřet?

Zeleninová jídla

Zelenina je skvělým zdrojem vlákniny, která vás příjemně zasytí. Vyzkoušejte například pečenou zeleninu s celozrnným pečivem nebo zeleninový salát s bílkovinným zdrojem jako je tofu, tempeh nebo luštěniny. Navíc recepty ze zeleniny jsou zdravé a rychlé a snadné na přípravu.

Rybí maso

Ryby jsou perfektním zdrojem bílkovin, které pomáhají udržovat svalovou hmotu a napomáhají svým složením nejen k našemu pevnému zdraví, ale i k redukci váhy. Výborným doplňkem je výše zmíněná zelenina, a to v jakékoliv úpravě. Pokud nemáte zrovna moc času na přípravu, stačí na pár minut opéct rybu na pánvi s rozpuštěným máslem a dochutit čerstvými bylinkami a pár kapkami citronové šťávy.

Netučné maso

Stejně tak si k večeři lze naservírovat kousek libového netučného masa, nejlepší je kuřecí nebo krůtí. Opět se jedná o výborný zdroj důležitých bílkovin. Pokud se však masu chcete někdy vyhnout, můžete ho nahradit luštěninami, vajíčky nebo netučným tvarohem.

Polévky

Skvělým řešením pro dobré hubnutí jsou i večerní polévky. Může se jednat o lehké vývary i různé zeleninové krémy. Polévka vás mnohdy zasytí lépe než běžné jídlo a ve výsledku přijmete méně kalorií. Doplňkem může být i krajíček celozrnného chleba.

Quinoa neboli merlík čilský

Rostlina, která pochází z Jižní Ameriky, je charakteristická svou příjemnou a neutrální chutí, a tak se dá zkombinovat téměř se vším. Její další výhodou je její velice snadná a rychlá příprava. Používá se k výrobě jak sladkých, tak i slaných pokrmů. Hodí se jako příloha nebo například do salátů či jako zavářka do polévky.

Související články

Zdroje: www.idnes.cz, www.bezhladoveni.cz, www.prozeny.cz