Klíšťata jsou u nás jako doma
Klíšťata jsou zvláštní tvorové, kteří se vyskytují ve všelijakých ekosystémech, a i zdánlivě nehostinných místech planety Země. Čekali byste klíště v písku pouští? Ne, ale je tam.
Máme za to, že na nás číhá schované v zeleni a ono ejhle! Klíště je nevyzpytatelné a jak v zeleni lesa, tak v přírodně velmi suché a drsné přežívá a hledá si cestu k budoucímu hostiteli, kterým ovšem není primárně člověk.
Samo o sobě by nás klíště sice také občas potrápilo, ale kdyby bývalo šlo jen o to kousnutí! Ještě nedávno byla v některých částech Evropy a na dalších kontinentech infikovaná klíšťata něco neslýchaného, ale časy se mění.
Dnes se šíří virová klíšťová encefalitida a bakteriální lymská borelióza díky klíšťatům také v Británii, Kanadě nebo Spojených státech. Navíc klíšťata v dalších oblastech roznášejí i různé jiné druhy onemocnění.
Málo koho také napadne, že od malička vycepovaný Čech dobře ví, jak se proti klíšťatům chránit i jak je odstranit. Nicméně tyto návyky si budou muse například Britové teprve osvojit. Nejenže mají zato, že klíště na člověka nejde, ale také jsou zvyklí zapité klíště nehty podebrat, stisknout a z kůže vytrhnout.
O klíšťatech jste jistě slyšeli už mnohé, ale tohle asi ne. Podívejte se na příspěvek z YouTube kanálu Research Square, které vědecky pohlíží na klíšťata.
Infikovaná klíšťata u nás nejsou novinkou
V roce 2020 bylo u nás nakažených 854 osob napříč všemi věkovými skupinami. K nákaze dochází především v letních měsících, nicméně klasicky od dubna až do října, kdy se liké i klíšťata v přírodě pohybují. I když se mohou nakazit i batolata, nejnebezpečnější jsou nákazy přenáštené klíšťaty pro věkovou skupinu 60+.
Velmi kulatý zarudlý flek prozrazující přenos boreliózy či virózu připomínající nastupující encefalitida jsou sice onemocnění, která si s klíšťaty spojuje dnes každý, ale přesto je ochota Čechů například k očkování velmi malá.
Zatímco proti borelióze lze v začátcích použít antibiotika, proti encefalitidě, která může mít velmi dramatický průběh i trvalé následky, existuje očkování. To je například v Rakousku běžné a proočkovanost našich jižních sousedů je velmi vysoká. Očkování probíhá už 30 let a proočkovanost Rakušanů je zhruba 80%.
Co může způsobit klíště nakažené virem encefalitidy?
I když je klíšťatová encefalititda vzácné onemocnění, jeho následky jsou často dramatické. Očkovaní se chrání proti zánětu nervového systému, který encefalitida způsobuje stejně jako ochrnutí, hluchotě či slepotě.
Protože jde o mozkové onemocnění, šokuje, ale asi nepřekvapí, že encefalitida může způsobit nejen chronické poruchy paměti, koncentrace a urputné bolesti hlavy, ale také těžké deprese.
Odborníci proto doporučují očkování již v nízkém věku, respektive je možné po prvním roce života. Patříme k zemím s nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy v Evropě a celé naše území bez výjimek tedy i včetně hor či okolí vodních toků, ale i městských parků je oblastí výskytu klíšťat.
Navíc také platí, že čím je člověk starší tím dramatičtější může být průběh onemocnění a v kategorii osob nad 60 let jde až o fatální následky.
Zdroje: archiv.szu.cz, prozeny.cz