Zdroje: aktin.cz, onlyu.cz

Prokletý pomalý metabolismus

Trápí vás otázky týkající se metabolismu, hubnutí a životního stylu? Podívejte se na toto video, kde autorce pomáhá odpovědět na otázky týkající se metabolismu sportovní lékař Alexandr Burlakov.

Valerie Peršina, trenérka fitness, kulturistiky a Absolutní vítězka Olympia Amateur 2018 položila doktoru Burlakovi otázky, které dostává od svých příznivců nejčastěji:

Zdroj: Youtube

Nespoléhejte na zázraky. Rozpohybujte metabolismus!

Nespoléhejte na zázračné diety a recepty na nápoje ze superpotravin. Mohou pomoci? Ano. Vyřeší za vás váhu či pomalý metabolismus? To asi ne. Ani očistné kúry čili detoxy nejsou na škodu, ale mnohem důležitější je to, jak se svým tělem nakládáte.

I další odborníci, mezi nimi například u nás dobře známý výživový poradce Petr Havlíček, apelují na zásadní změny v životosprávě, i když konkrétním recepturám či trikům neodepírají jejich zásluhy. Upozorňují však, že zásadní změny v tom, jak tělo pracuje, můžete udělat sami.

Žádné hladovění

Jezte pravidelně a snažte se nehladovět. Najděte si střídmý rytmus, který vyhovuje vám. Preference se mohou významně lišit, protože jsme skutečně každý jiný.

Pijte

Rozhodně ale doplňujte tekutiny, ideální jsou studené neslazené nápoje. Vhodný je zelený čaj nebo káva. Také pikantní chutě potravin podporují zažívání.

Pravidlo 30/50/20

Jídelníček je otázkou kombinace bílkovin, sacharidů a tuků. Obecně platí, že bílkoviny čili proteiny by měly představovat zhruba 30 %, sacharidy známé také nepřesně jako cukry 50 % a tuky zhruba 20 %.

Přemýšlejte, co jíte

Ruku v ruce jde se složením diety také minimalizace vysoce zpracovaných potravin, které byste měli nahradit čerstvými, kvalitními surovinami.

Choďte

Pohyb je nutný a s přibývajícím věkem, kdy ještě více tíhneme k odpočinku, je o to důležitější, vzhledem přirozenému úbytku svalové hmoty. Hýbejte se jakkoli, a pokud vás nic nebaví, tak alespoň choďte. Často, dlouho a pravidelně. Nicméně také intenzivní cvičení rozhodně napomáhá zrychlení metabolické činnosti organismu.

Spěte

Neméně důležitý je také spánek a to ideálně 7 a 9 hodin dlouhý. Odpočinek a regenerace jsou zásadní při hubnutí a podobně je na tom také stres. Zatímco kvalitní a dostatečně dlouhý spánek je otázkou organizace dne a často také osobních preferencí, se stresem je to jinak.

Relaxujte

Stresových situací je poměrně těžké se vyvarovat, a pokud máte náročné zaměstnání nebo situaci v rodině, není možné se stresu jednoduše zbavit. Naučte se proto relaxovat či meditovat, vědomě se uvolnit a odpoutat od rušivého okolí.

Související články