S dnes už známým koronavirem jsme se poprvé setkali v roce 2019 a nejhorší máme za sebou. Přesto covid-19 stále komplikuje život mnoha lidem a stále mutuje do nových podob. Jaké jsou nejčastější příznaky této nepříjemné choroby a její současné varianty omikron a subvarianty pirola?
Na možné příznaky onemocnění COVID-19, které uvádí MUDr. Jaroslav Větvička, se podívejte v tomto YouTube videu na kanále BTL zdravotnická technika:
Co onemocnění covid-19 způsobuje
Původcem tohoto infekčního onemocnění je koronavir neboli SARS-CoV-2. Obecně spadají koronaviry do skupiny obalených RNA virů. Poprvé je vědci odhalili během 60. letech minulého století. Způsobují převážně choroby respiračního a trávicího traktu, a to nejen u lidí, ale i u ptáků a savců.
Jak dochází k nákaze
Zpravidla se covidem nakazíme vdechováním infekčních kapének, které obsahují virus od infikovaných jedinců, a to během dýchání, mluvení, kýchání, kašlání a zpěvu. Virus se často přenáší také kontaktem s kontaminovanými povrchy a následným dotekem nosu, úst nebo očí.
Inkubační doba
Období, kdy můžete být nakažliví a přenášet tak nemoc na druhé, se liší v závislosti na zjištěné variantě viru a stavu očkování. U každého je to individuální záležitost. Stejně tak se to týká samotného průběhu choroby a jeho následné léčby. Pokud však na sobě jisté příznaky shledáte, je vhodné používat adekvátní respirátor a dodržovat zvýšená hygienická opatření.
A o které příznaky se nejčastěji jedná?
Většinou se nejčastěji příznaky covidu-19 v mnohém podobají běžné chřipkové infekci. V reálu se tedy jedná o zvýšenou teplotu 37,3 °C a více, kašel, nadměrnou únavu, potíže s dýcháním, bolesti v krku, hlavy, zad, svalů a kloubů. Častým příznakem je také naprostá ztráta chuti a čichu, ale také se vám mohou na těle objevit různé typy kožních vyrážek. S tím těsně souvisí i tzv. „covidové prsty“, které mají často jiné zabarvení, než je běžné. Osoby napadené covidem mnohdy trápí i žaludeční nevolnost a následné zvracení a také zánět spojivek.
Příznaky varianty omikron
Tato varianta je mnohdy vážnější a zasahuje převážně horní dýchací cesty. Naštěstí zpravidla nedochází k zápalům plic a nebezpečným potížím s dýcháním. Ostatní příznaky má podobné jako již bylo výše zmíněno. Předsedkyně Jihoafrické lékařské asociace Angeliwue Coetzee říká: „Mutace omikron se nejčastěji projevuje extrémní 1 až 2denní únavou, bolestmi hlavy a suchým kašlem.“
Příznaky závažnějšího průběhu
Jakmile dochází k dušnosti, kdy člověk pociťuje výrazné problémy s dýcháním, jedná se o vážnou situaci. Takový jedinec se zpravidla zadýchává při normálních a běžných činnostech. Často se dostavuje i pocit dušení. Kromě naprosté ztráty chuti k jídlu se přidává i jistá zmatenost a někdy i přetrvávající bolest nebo tlak na hrudi. Teplota je zpravidla vyšší než 38 °C.
Méně obvyklé příznaky
Někteří jedinci zasaženi virem covidu mají sníženou úroveň vědomí, což se někdy projevuje na psychice a někdy i možnými záchvaty různého charakteru. Charakteristickým rysem je jistá podrážděnost a stavy úzkosti a depresí. Velice často se vyskytují i potíže se spánkem a některé neurologické komplikace, které není radno podceňovat a řešit včas s odbornými lékaři.
Zdroje: www.express.co.uk, www.covid.gov.cz, www.nanospace.cz