Nová varianta choroby Covid-19, označovaná jako XEC, se momentálně šíří rychlostí blesku a vyvolává obavy mezi odborníky i veřejností. Jedná se o hybrid dřívějších subvariant a vykazuje poměrně vysokou nakažlivost. Dle svých příznaků může být velice snadno zaměněna s běžným nachlazením nebo chřipkou. Jaké jsou hlavní příznaky XEC, jak se šíří a jaké jsou možnosti léčby?

Jaké jsou příznaky onemocnění COVID-19 a jaká je moderní léčba vám sdělí MUDr. Jaroslav Větvička. Podívejte se na toto YouTube video na kanálu BTL zdravotnická technika:

Zdroj: Youtube

Covid XEC

Varianta XEC je nejnovější mutací viru SARS-CoV-2, která se objevila v Evropě a rychle se šíří mezi populací. Varianta je kombinací dřívějších subvariant KS.1.1 a KP.3.3, které byly dříve dominantní. Údajně se zatím jedná o jednu z nejnakažlivějších verzí, které byly dosud zaznamenané.

Dobrá zpráva však je, že průběh této nemoci je oproti těm předchozím většinou lehčí. Momentálně se objevuje v Evropě, Severní Americe a Asii a mohla by se stát dominantní během několika týdnů. 

Slovo odborníka

K nové variantě Covidu se vyjádřil i český epidemiolog Petr Smejkal. „Teď jsme měli variantu JN.1, teď máme KP.3 a XEC je další. Svými vlastnostmi se moc neliší, to znamená – infekce horních cest dýchacích, horečka, někdy jsou to i gastrointestinální příznaky jako nauzea nebo průjem,“ vyjmenoval Smejkal.

Doposud není známé, že by XEC způsoboval nějaké jedinečné příznaky nebo závažnější účinky než jiné varianty koronaviru. Další odborník Mike Honey, specialista na vizualizaci dat a integraci dat se sídlem v Melbourne, se vyjádřil, že očekává, že tato nová varianta dosáhne vrcholu koncem října nebo listopadu letošního roku, a to především v Evropě a Severní Americe.

Hlavní příznaky

Jak již bylo zmíněno příznaky infekce variantou XEC jsou podobné jako u předchozích variant. Patří mezi ně vysoká teplota nebo třesavka, nepřetržitý kašel, ztráta nebo změna čichu či chuti, dušnost, pocit únavy nebo vyčerpání, bolest hlavy, bolest v krku, bolesti svalů a kloubů, ucpaný nos nebo rýma, ztráta chuti k jídlu, průjem a pocit nevolnosti. Někdy se nemoc projevuje i jistou zmateností, neschopností se probudit nebo zmodráním či zšednutím rtů či obličeje.

Související články

Jak se nemoc číří

COVID-19 a jeho další varianty se šíří především kapénkovou infekcí, když infikovaná osoba kašle, kýchá nebo mluví. Může se také přenášet dotykem kontaminovaných povrchů a následným dotykem obličeje.

Léčba

Onemocnění je možné ve většině případů léčit doma. V případě teploty nad 38 °C lze užívat po poradě s lékařem odpovídající léky a podobné je to i se silným kašlem. Základem je vždy dostatek odpočinku a postupné nabírání sil. Jedincům, kterým hrozí horší průběh covidu, odborníci doporučují očkování.

Prevence

Jako účinná prevence před nákazou se doporučuje časté mytí rukou mýdlem a vodou, používání dezinfekčních prostředků na bázi alkoholu, nošení roušky v oblastech s vysokým rizikem nákazy a dodržování sociálního distancu.

Zdroje: www.denik.cz, www.today.com, www.globe24.cz