Patříte mezi jedince, kteří už zažili spálený jazyk od horkého jídla či nápoje? Tak to jistě víte, že se jedná o poměrně nepříjemnou záležitost. Poraněný jazyk pálí, bolí a je zarudlý, v některých případech na něm naskáčou i drobné puchýřky. Stejně tak dojde k znecitlivění chuťových pohárků. Co v takovém případě dělat a co vám přinese rychlou úlevu?

Jak rychle zklidnit spálený jazyk? Podívejte se na YouTube video na kanálu Howcast:

Zdroj: Youtube

Cukr

Velice účinným pomocníkem, který přináší při spálení jazyka úlevu je cukr. Urychluje hojení a podporuje zacelování otevřených ran. Ve vysokých koncentracích je totiž cukr toxický pro některé bakterie, které se v ranách vyskytují a způsobují záněty. Jednoduše vysypte cukr na jazyk a nechte ho chvíli působit.

Dýchejte s otevřenou pusou

Efektivní první pomocí je i ochlazení jazyka vzduchem. Jakmile si jazyk náhodou zraníte, vyplázněte ho a dýchejte nějakou dobu otevřenými ústy.

Kostka ledu nebo zmrzlina

Jazyk lze také zchladit něčím ledovým. Nejenže dosáhnete okamžité úlevy, ale bolavé rány se budou i mnohem lépe a rychleji hojit. Využít můžete nejen kostku ledu, ale zmrzlinu, nanuka nebo ledovou tříšť.

Slaná voda

Zklidnění spáleného jazyka vám přinese i teplá slaná voda. Sůl neutralizuje kyseliny, které způsobují bolest, dezinfikuje a brání šíření případné infekce. Teplá voda se zas podílí na lepším prokrvení. Díky pravidelnému kloktání tohoto roztoku se vám podaří jazyk mnohem dříve zahojit.

Jogurt

Stejně tak můžete vyzkoušet obyčejný bílý jogurt. Nejenže bolavé místo zklidní, ale podpoří rychlejší hojení, a to díky svým silným protizánětlivým, antibakteriálním a antioxidačním vlastnostem. Malé množství jogurtu naneste na postižené místo a nechte chvíli působit.

Med

Dalším skvělým domácí lékem na spálený jazyk je antibakteriální a protizánětlivý med. Nejenže snižuje otok, ale i bolest. Vezměte lžíci medu a nechte ji pomalu rozpustit v ústech.  Pro rychlou úlevu opakujte dvakrát až třikrát denně, dokud bolest neustoupí.

Související články

Zdroje: www.living.iprima.cz, www.prostreno.cz, www.dama.cz