Tato na první pohled obyčejná rostlina má zcela neobyčejné účinky. Nemáme však na mysli její žahavost, kterou na vlastní kůži okusil snad každý z nás, řeč je o jejích léčivých účincích, které před stovkami let objevili naši předci. Zbystřit byste měli především, pokud trpíte cukrovkou. Pro vás je kopřiva přínosná, snižuje totiž hladinu krevního cukru. Chlorofyl v ní obsažený zrychluje metabolismus a kopřiva je vhodná také, pokud trpíte chudokrevností. Ocení ji i osoby trpící revmatismem a nejrůznějšími záněty. Kromě zmíněného chlorofylu obsahuje i minerály, zejména hořčík, dále pak karotenoidy, flavonoidy, histamin, serotonin, ale také vitamíny B2 a C. Brání tvorbě močových kamenů, urychluje hojení ran, regeneruje pokožku, snižuje také zvýšenou hladinu kyseliny močové a má antivirové účinky. Rovněž regeneruje pokožku a pomáhá proti padání vlasů.

Roste všude

Kopřiva se dokáže přizpůsobit prostředí, kde roste, a daří se jí jak v nížinách, tak ve výše položených oblastech. Odolá horku i velkému chladu, nevadí jí ani městský smog, roste v parcích a velice rychle si najde životní prostor tam, kde se péče o prostředí, právě ve městech v okolí budov, tak trochu zanedbává. Sbírají se listy i nať, ale také kořen, a to od března až do května, a na trhání se vybavte silnými rukavicemi a oblečením s dlouhými rukávy a nohavicemi, které zakryje ruce i nohy před nepříjemným popálením. Kopřivu sbírejte ve volné přírodě, daleko od silnic a od míst, kde se hromadí výfukové plyny.

Kopřivový čaj

Jak vlastně nejlépe kopřivu užívat? V domácím prostředí si snadno připravíte třeba tinkturu, kopřivový čaj, nálev z kořene, vynikající je i kopřivový výluh. Čaj z kopřiv připravíte tak, že jednu lžíci sušených kopřiv zalijete 250 ml vroucí vody, poté necháte přikryté asi 10 minut vyluhovat a scedíte. Pijte ho denně, nejlépe ráno před jídlem a poté ještě dvakrát během dne.

  • Pozor kopřivový čaj užívejte maximálně 14 dnů! Kopřiva je velice silná bylina a odborníci nedoporučují její dlouhodobé popíjení.

Vynikající je i kopřivová šťáva, kterou získáte z čerstvých listů ve vodě pomocí mixéru a následném scezení. Je skvělá proti stresu a pročistí krev.

Zdravé a silné vlasy

Máte potíže s vlasy či pokožkou hlavy? Připravte si tinkturu nebo výluh. Tinkturu získáte povařením jemně nasekaných kopřiv v 1000 ml octové vody, a to po dobu asi 60 minut. Vlasy si zředěnou tinkturou myjte asi měsíc, každé tři dny, zabráníte tak jejich vypadávání. Pravidelným oplachováním kopřivovým výluhem získáte silnější a zdravější vlasy. Ten si připravíte tak, že 5 hrstí sušené kopřivy zalijete studenou vodou v množství 5000 ml a přivedete k varu. Následně necháte zhruba minutu odstát a použijete.

Zpracujte i kořeny

Naše babičky si často připravovaly i odvar z kořenů kopřivy, který čistí krev, zbavuje plísní na nohou i ekzému, pomůže i pokud trpíte na opary. Omyjte 20 g kopřivových kořenů, nakrájejte je na kousky a dejte do 500 ml studené vody. Zhruba 10 minut povařte, 10 minut louhujte a vzniklý odvar pijte asi po osmi hodinách.

Zdroje: www.bylinkyprovsechny.cz, www.ctidoma.cz

Zentrich - Janča: Herbář