Diabetes mellitus neboli cukrovka je souhrnný název pro skupinu nemocí, při kterých je přítomná zvýšená hladina cukru v krvi, tzv. hyperglykémie. Díky tomuto chronickému onemocnění nedokáže organismus regulovat jeho správné hladiny. Cukrovka se zpravidla projevuje příznaky jako je svědění kůže, sucho v ústech, ztráta hmotnosti a extrémní únava. Vedlejším účinkem je však mnohdy i nadměrné vypadávání vlasů.

Diabetes a alkohol...Jde to k sobě? Podívejte se na YouTube video na kanálu Paint my life pink:

Zdroj: Youtube

Cukrovka

Jedná se vlastně o stav, kdy tělo není schopné produkovat dostatek inzulínu nebo na něj adekvátně reagovat. Následkem toho pak dochází k vysokým hladinám cukrů v krvi, protože cukr neodchází z krevního řečiště do buněk, které ho potřebují.

Jak ovlivňuje cukrovka vypadávání vlasů

Doktor Greg Vida z Harley Street Hair Clinik řekl: „Existuje několik způsobů, proč může cukrovka vést ke ztrátě vlasů narušením cyklu růstu vlasových folikulů. Za prvé cukrovka způsobuje hromadění cukru v krvi, což může poškodit krevní cévy. Ty pak nemohou přivádět dostatek kyslíku do vlasových folikulů, což může přerušit a zastavit cyklus růstu vlasů. Vlasové folikuly místo toho vstupují do fáze odpočinku a vypadávání, místo do fáze růstu.“

Nedostatek inzulínu

Vypadávání vlasů je za těchto okolností způsobeno i nedostatkem inzulínu. Hormonu, který přenáší cukr z cév a vyživuje s ním buňky. V nich se rozkládá na energii potřebnou k tvorbě a růstu nových vlasů. „Pokud tedy neprodukujete tělo dostatek inzulínu, cukr se nedostane do vlasových folikulů a vlasy nemohou růst. Místo toho vstoupí do klidové fáze, než vypadnou,“ podotýká doktor Greg Vida.

Jak vypadávání vlasů zabránit

Nejlepším způsobem, jak předejít při cukrovce vypadávání vlasů, je zajistit, aby vaše hladina cukru v krvi byla vždy pod kontrolou lékaře. Zcela jistě vám k lepší situaci přispěje i zdravý a odpovídající jídelníček. Stejně tak se věnujte i pravidelnému aktivnímu pohybu. Cvičení výborně snižuje hladinu cukrů, které jsou přítomné v krvi a zlepšuje dodávku kyslíku do buněk celého těla, včetně vlasových folikulů. Určitě se pokuste vyhýbat i nadměrnému a opakovanému stresu. Je totiž častou příčinou vypadávání vlasů, protože způsobuje hormonální výkyvy a nerovnováhu.

Související články

Zdroje: www.express.co.uk, www.jakzdrave.cz, www.annabrandejs.cz, www.jakzdrave.cz