Známý bílý prášek, který jistě nechybí v žádné domácnosti, nemusíte využívat jen při pečení či úklidu. Je velice přínosný i v péči o zdraví i tělo. A to nejen při pálení žáhy! Zvládne toho mnohem víc. Kromě jiného, můžete pomocí jedlé sody zvýšit svou celkovou kondici, a tudíž i vzhled vašeho těla.    

Jak zvýšit svůj výkon pomocí jedlé sody se podívejte v tomto YouTube videu na kanále ZHealthPerformance:

Zdroj: Youtube

Jedlá soda a sport

Jedlá soda neboli hydrogenuhličitan sodný může opravdu zlepšit sportovní výkon. Má totiž přímý pozitivní dopad na zlepšování výdrže a následnou regeneraci po sportu. Jaké výhody vám může jedlá soda přinést a jak ji správně využít?

Kvalitnější výkon a lepší výdrž

Vzhledem k tomu, že jedlá soda neutralizuje kyselinu mléčnou, která se v těle vytváří po aktivním sportování, budete dříve po takové zátěži regenerovat. Soda totiž snižuje svalovou únavu a zároveň zlepšuje a zrychluje vaše schopnosti při výkonu. Pokud holdujete krátkodobým a intenzivním tréninkům, jedlá soda funguje jako zdroj rychlého uvolňování energie, což napomáhá nejen vždy lepšímu výkonu, ale i zlepšující se vytrvalosti.

Vhodnější pH svalů

Pokud budete pravidelně a správně konzumovat jedlou sodu, napomůžete lepšímu pH svalové tkáně, které bývá snížené v důsledku produkce kyseliny mléčné během razantních tréninků. Pokud je svalové pH v optimálních hodnotách, vede to ke správné plnohodnotné funkci svalů a také jejich regeneraci, jak již bylo zmíněno.

Jak sodu užívat správně

Než zařadíte jedlou sodu do svého pravidelného jídelníčku, není od věci zkonzultovat situaci s vaším lékařem, který se bude moci k této problematice vyjádřit vzhledem k vašemu celkovému zdravotnímu stavu. Pokud dostanete kladné reference, je potřeba dodržovat jistá pravidla. Zároveň při užívání sledujte reakce vašeho těla a pokud pocítíte jakékoliv nežádoucí účinky, například trávicí potíže, pálení žáhy nebo nadýmání, neváhejte se opět poradit se svým lékařem. 

Správné dávkování

Nejprve vždy začínejte s malými dávkami, které budete postupně zvyšovat. Pro začátek se doporučuje s konzumací 0,3 až 0,5 g jedlé sody na 1 kg celkové tělesné hmotnosti. Postupně lze dávky nepatrně zvýšit.

Jak užívat

Je na vás, jaký způsob konzumace jedlé sody si vyberete, protože máte hned několik možností. Buď lze bílý prášek smíchat s vodou, ale klidně si sodu můžete přidat do čerstvé šťávy, smoothies a mnoha dalších nápojů.

Kdy sodu aplikovat

Pokud chcete posílit své svalstvo a dopřát mu tu nejlepší péči, dejte si nápoj se sodou před zvolenou fyzickou aktivitou, aby se zvýšila jeho účinnost. Ideální čas je tak 60 až 90 minut před tréninkem. Soda bude mít dostatek času, aby mohla začít v těle působit.

Dostatečný pitný režim

Během každé kúry s jedlou sodou mějte na paměti, že byste měli pitný režim nejen dodržovat, ale také ho lehce zvýšit. Soda má totiž lehký dehydratační účinek. Pijte zcela jistě i během výkonu dané fyzické aktivity.

Související články

Zdroje: www.aktin.cz, www.proc.banana-socks.cz, www.verywellfit.com