Bolí vás často záda? Důvodů je tolik, že by vydaly všechny na dlouhý seznam. Jako u všech druhů bolestí a problému je vždy dobré odhalit, co bolest způsobuje, protože nic se neděje jen tak nahodile. Nicméně bolest zad bývá spjata s činnostmi nebo věcmi, které dokážeme jen málo ovlivnit. Zaměstnání a dlouhé sezení u počítače nebo jiného stroje, stejně tak jako manuální repetitivní práce, ale i špatné body, polštář nebo pracovní stůl napáchají na našem těle mnohé škody.

K páteři ve formě si můžete pomoci cvičením. Tento příspěvek z YouTube kanálu SvětCviků.cz nabízí dokonce 25 cviků pro odstranění bolesti zad.

Zdroj: Youtube

Cičení a posilování páteře, zad i postoje

Nejen ohebnost páteře, ale i správné držení těla a svalstvo, které má trup držet, jsou zásadní a ideálně bychom je měli posilovat. Mnohem častěji však hledáme pomoc v pohybu jen když je nejhůř.

Cvičení však rozhodně není jen jedno. Mezi pomalými nenáročnými a účinnými cviky najdete také sestavy jógy či dnes již zapomenutou Kallanetiku. Tento druh cvičení byl populární především v devadesátkách, kdy se k nám dostaly ze Spojených států posilovací a hubnoucí programy bývalé tanečnice Callan Pinckneyové. Ta svému projektu zasvětila celý život poté, co sama trpěla bolestí zad. Její sestavy cviků cílí nejen na posílení a hubnutí, ale také protažení, které vedou k perfektnímu držení postavy. Prostě jako tanečnice!

Různé sestavy či konkrétní cviky se také doporučují podle ohniska bolesti. Vyberte si proto mezi cviky na krk a ramena, oblast lopatek, kříž a bedra. Velmi oblíbené jsou také protahující cviky u zdi, které využívají váhy vaší postavy. Ač je samozřejmě vhodné trénovat celé sestavy. Cviky u zdi vám pomohou téměř okamžitě i v případě akutní bolesti. Například ramena si protáhnete a zrelaxujete pomocí cviků na tomto obrázku.

Páteř i záda protáhnou konkrétní sporty

Přiznejeme si ale, že cvičení je někdy docela nuda a ne všichni jsme schopní u něj vytrvat. Pokud však trpíte na bolesti zad, pohyb je důležitý a pomohou vám i některé sporty. Pro páteř a celá záda i držení postavy jsou vhodné tyto:

  • Plavání
  • Jízda na kole
  • Chůze
  • Jóga
  • Pilates
  • Tai-či

Související články

Zdroje: 1001tipu.kackadol.cz, trustyspotter.com