Zdravá krční páteř je základem pohodlného a bezbolestného života. Bohužel, moderní životní styl a pracovní návyky mohou vést k nadměrnému namáhání krku a zad, což vede k bolestem a ztuhlosti. Naštěstí existuje několik jednoduchých cviků a postupů, které pomůžou ulevit od těchto obtíží a zlepšit vaši pohyblivost.

Na video od Dornovy metody, jak na zablokovaný krk, se podívejte na YouTube:

Zdroj: Youtube

Základní postavení a protahování svalů je základ

Správné sezení je základem pro zdravý krk a záda. Ujistěte se, že vaše pracovní místo je ergonomicky navrženo, aby minimalizovalo tlak na páteř a krk. Nastavte si židli tak, abyste měli nohy pevně na zemi a paže položené pohodlně na opěrkách. Udržujte rovné držení těla a vyhýbejte se přetížení krku tím, že budete sledovat obrazovku počítače přímo před sebou.

Pravidelné protahování svalů krku, zejména trapézů, pomáhá uvolnit napětí a zlepšit pohyblivost. Kromě jednoduchých cviků, jako je lehké zatlačení na krční svaly, zkuste i cviky s využitím protahovacích pásů nebo jógy zaměřené na krční oblast.

Samomasáž lebky může být účinným způsobem, jak uvolnit napětí a zlepšit cirkulaci krve v oblasti hlavy a krku. Krouživé pohyby po obvodu lebky a mírný tlak na akupresurní body mohou snížit stres a uvolnit stahy v krční páteři.

Nezapomeňte na masáž lebky a pohyb

Přiklánění hlavy ze strany na stranu a jemné protahování krční páteře jsou účinnými cviky pro uvolnění stahů a zlepšení pohyblivosti krku. Pravidelné opakování těchto cviků může předejít ztuhnutí svalů a zlepšit celkovou pohyblivost.

Kromě pravidelného cvičení je důležité nezapomínat ani na běžný pohyb během pracovního dne. Krátké přestávky od sedavé práce a krátké procházky pomáhají udržet svaly a klouby pružné a také snižují riziko ztuhlosti.

Související články

Zdroj: www.youtube.com, www.aazdravi.cz