Které těžké kovy jsou nejčastější příčinou mnoha problémů, s nimiž se musí lidský organismus neustále vyrovnávat? Jedná se především o rtuť, nikl, olovo, kadmium, arsen nebo thalium, ale i mnoho dalších škodlivin. Jestliže se takové látky bez povšimnutí hromadí v těle delší dobu, nemůžeme se divit, že se najednou projeví ve zhoršení zdravotního stavu. K tomu totiž dochází až ve chvíli, kdy jejich koncentrace v těle přeroste únosnou mez. Zatímco se tedy v těle ukládají třeba i celá léta a nijak výrazně se neprojevují, v jednom okamžiku mohou způsobit kolaps. Vyhnout se jim však nemůžeme.

Škodí nepozorovaně, ale vytrvale

Tělo se samozřejmě po celou dobu snaží těžké kovy vylučovat, což se děje hlavně prostřednictvím jater, ledvin a také trávicího ústrojí. Právě na tyto orgány ale také zmiňované škodliviny nejvíce působí, a to podle některých výzkumů dokonce do té míry, že mohou být spouštěčem rakovinového bujení. Vinou těžkých kovů se také zhoršuje hospodaření organismu s nezbytnými vitamíny, jež jsou pro zdraví člověka nezbytné.

Navíc se může stát, že dojde k onemocnění nervové soustavy, poruchám pozornosti i kognitivních funkcí a k postupné ztrátě paměti. Olovo, ukládané v kostech, pak negativně ovlivňuje pohybovou soustavu. Pozor si musí dávat také mladé ženy, které plánují těhotenství. Těžké kovy mohu totiž bohužel znamenat i větší riziko potratu. Je tedy zřejmé, že zbavovat se jich všemi možnými způsoby je absolutní nezbytnost. Naštěstí máme možnosti, jak s nimi naložit.

Pomohou datle

Zdroj: Youtube

Jednou z možností, které pomohou v boji s těžkými kovy a jejich odstraňováním z těla, je pravidelná konzumace datlí. Toto ovoce nejen že zvládá pozitivně ovlivňovat zažívání díky vysokému obsahu vlákniny, ale navíc posilují játra a ledviny a působí na ně ozdravně. Protože víme, že právě tyto orgány hrají v odstraňování škodlivin z těla hlavní roli, je jejich stav velmi důležitý.

Koncentrace těžkých kovů se v těle může zvyšovat také při nedostatku vápníku a draslíku. Právě datle jsou jejich nedocenitelným zdrojem, stejně jako je třeba zmínit obsah flavonoidů a polyfenolů, které jsou v nich také obsaženy a podporují vyplavování těžkých kovů z těla.

Zajímavý exotický recept


Datle dokázaly ve prospěch svého zdraví využívat již dávné civilizace hlavně v Indii a jihovýchodní Asii, a to přesto, že žily z našeho pohledu ve zcela čistém prostředí. Zpracovávali je ve své historii také příslušníci pouštního lidu. Jak s nimi nakládali? Můžete si podle jejich receptu připravit například lahodné jídlo za použití velkého šálku prosa, jablka a deseti datlí.

Proso je třeba nejprve opražit na trošce oleje, po chvilce přidat nakrájené vypeckované datle a jablko, vše zalít vodou a držet na plameni nebo zapnuté plotýnce do varu vody. Následně zdroj tepla vypneme a počkáme ještě přibližně čtvrt hodiny. Vznikne pro nás poměrně exotický pokrm, který nejen že překvapí svojí chutí, ale i blahodárnými účinky na zdraví.

Jak ještě zatočit s těžkými kovy?

Pro vylučování těžkých kovů z těla je důležité dobré trávení. Konzumujme proto obecně stravu bohatou na vlákninu včetně zeleniny a dodržujme pitný režim. Dbejme také na dostatečný přísun vitamínů – zvláště C a E, a minerálních látek, jako je hořčík, draslík nebo zinek. Pomoci si můžeme také zařazením některých druhů koření do běžného jídelníčku, přičemž za zmínku stojí například koriandr. Milujete česnek? Pak máte částečně vyhráno, i ten je pro naše účely vynikající.

Těžké kovy v těle mohou být velkým problémem, ale nejsou ničím, s čím bychom se museli jednoduše a bez boje smířit. Pomocníků máme k dispozici dostatek, stačí si vybrat a při sestavování jídelníčku myslet nejen na chuť, ale také na zdraví.

Související články

Zdroje: awashop, zelenyobchod, eccevita, linie4life