Zdroj: ceskozdrave.cz, hauteher.com

Koho to napadlo?

Různé zdroje nás odkazují do všemožných konců světa. Recepty na detoxikaci chodidel bývají spojovány s praktikami v Japonsku nebo také s reflexologií v Číně. Obecně lze říci, že používání cibule v našich domácnostech jako ochrana proti nemocem, souvisí s epidemií černé smrti ve 14. století. Z Číny, konkrétně provincie Chu-Pej, kde je Wu-Chan hlavním městem, se tehdy rozšířil mor do celého starého světa. Ze stejné doby podle americké National Onion Association pochází i používání půlené cibule proti šíření onemocnění.

Cibule i česnek jsou často lidovým léčitelstvím označovány za všeléky. I věda potvrzuje, že obě cibuloviny mají silné antiseptické účinky a skutečně je lze využít ke zlepšení zdravotního stavu. Nicméně není možné jednoznačně potvrdit, že všechna doporučení našich předků jsou skutečně účinná.

Detoxikace chodidel

Ani v případě tvrzení, že cibuloviny pomáhají detoxikaci těla, odbouráním toxinů a virů nás věda nepodpoří. Nicméně nemá ani jednoznačné argumenty proti. V tomto ohledu nebyly zatím studie dostatečně průkazné, resp. proběhlo jich jen několik a na velmi malém vzorku testovaných.

Recept na cibulovo česnekový zábal chodidel má patrně původ v Japonsku, kde byl a je tento způsob používán pro očistu těla od jedů nastřádaných v těle. Povařením obou nakrájených cibulovin v trošce vody a aplikací vychladlé směsi na chodidla během spánku, se Japonci zbavují bolestí zad, hlavy i kloubů. Zábal prý také podporuje krevní a lymfatický oběh i látkovou výměnu. Tento nenáročný recept se používá již staletí. Vyzkoušejte, co udělá s vámi!

Je libo ponožky na cibulce?

Silné plátky nebo půlky cibule se do ponožek vkládají už od dob zmíněné morové epidemie. I tuto praktiku si její uživatelé pochvalují a používají ji na mnohé zdravotní obtíže. Nejčastěji je cibule spojována s léčbou rýmy a kašle, ale vyzdvihovány jsou další léčebné vlastnosti.

Antibakteriální složky cibule pomáhají proti zápachu nohou. Voda v ní obsažená by také měla pomoci s hydratací. Proto jestli pociťujete následky nedostatečného pitného režimu vyzkoušejte, co dokáže přes noc.

Domácí lektvary

Cibule je také spojována s nastartováním zažívání, uvolněním dýchacích cest i zmírněním provotních jevů chřipky a nachlazení. V kombinaci s česnekem pomůže i s vypadáváním vlasů. Receptů i doporučených kombinací s mnohými dalšími potravinami existují desítky. Nejoblíbenějšími spojenci jsou med, zázvor a citron. Stačí si jen vybrat, která z nich vás osloví!