Dlouhodobý půst v dnešní době není příliš rozšířeným zvykem a bez lékařského dohledu by se do něj raději neměl nikdo pouštět.
Takřka nikomu ovšem neuškodí lehká odlehčovací kúra, která se obvykle provádí během prodlouženého víkendu − měla by totiž trvat tři dny.
Výjimkami, kterým se detoxikační kúra nedoporučuje, jsou lidé trpící cukrovkou, vysokým tlakem nebo dnou a těhotné či kojící ženy.
Zdravým lidem může takový detox pouze prospět. Jeho zastánci vycházejí z toho, že v organismu se usazují škodliviny z okolního prostředí a nevhodné moderní stravy. Tyto usazeniny se pak podepisují nejen na naší výkonnosti a vzhledu, ale také zatěžují játra a ledviny.
Zda tyto škodliviny opravdu existují, se mezi odborníky vedou spory – někteří tvrdí, že tělo má úžasnou samočisticí schopnost a žádnou detoxikaci neopotřebuje. Ať je tomu jak chce, faktem je, že našemu organismu krátkodobá detoxikační kúra prospívá už jenom proto, že při ní přijímáme mnohem více tekutin než obvykle a mnohem méně hřešíme.
Pravidla detoxikační kúry
- Detoxikační kúra by měla trvat alespoň tři dny (ale ne déle než týden!).
- Zcela zakázán je během těchto dní alkohol, nikotin, káva, černý čaj a sladkosti.
- Denně bychom měli vypít alespoň 3 litry tekutin v podobě čisté vody a neslazených bylinkových čajů, případně léčivých minerálních vod s nízkým obsahem sodíku, bez bublin, a naopak s vysokým obsahem hořčíku a vápníku.
- Na povzbuzení trávení je dobré ráno nalačno vypít sklenici teplé vody s citronovou šťávou, syrovátky nebo šťávy ze švestek či kysaného zelí.
Na rozdíl od klasického půstu je při detoxikační kúře dovolen příjem pevné potravy. Podle chuti si můžeme dopřát rýži, ovoce, tvaroh, vývary nebo ovocné či zeleninové šťávy. Z této nabídky si vybereme maximálně dvě potraviny, které pak budeme při detoxu konzumovat. Vyzkoušet můžeme i osvědčené „jednostranné“ varianty.
Rýžové nebo tvarohové dny
Detoxikační kúra, při níž konzumujete pouze rýži nebo tvaroh, se doporučuje především v případě, pokud organismus potřebuje odvodnit. Během rýžových dní je na jídelníčku třikrát denně 50 g rýže, kterou uvaříte ve vodě bez soli. Doplnit ji můžete ovocem nebo podušenou zeleninou – i při její přípravě je sůl tabu, stejně jako cukr!
Během tvarohových dní můžete sníst třikrát denně až 150 g netučného tvarohu s ovocem, bylinkami nebo kořením, opět ovšem bez soli a cukru. Konzumace tvarohu má za následek nejen odvodnění, ale má i pozitivní vliv na střevní mikroflóru.
Šťávové dny
Během dne popíjejte po malých dávkách 1 až 1,5 litru čerstvě vymačkaných ovocných nebo zeleninových šťáv. K tomu přidejte zelený či bylinkový čaj a spoustu vody.
Na rozdíl od klasického půstu, kdy se pije pouze čistá voda, dodávají šťávy organismu nezbytné vitaminy, minerály a kalorie, aniž by jej přitom zatěžovaly. Za tři dny se tak zbavíte nejen škodlivin, ale také zhruba půl kilogramu tělesného tuku.
Ovocné nebo zeleninové dny
Pro ty, kteří se během detoxu nechtějí vzdát pevné stravy, jsou dobrou volbou zeleninové nebo ovocné dny. Vláknina a velké množství vody obsažené v ovoci a zelenině organismus odvodňují. Zní to paradoxně, ale i při tomto způsobu detoxikace musíte hodně pít, aby tělo mělo jak vyloučit přebytečnou vodu.
Třikrát až pětkrát denně si dejte porci ovoce nebo lehce podušené zeleniny (zelenina by neměla být ani syrová, ani pečená!). Sůl je v tomto případě tabu, na ochucení můžete použít koření nebo čerstvé bylinky. V tomto případě můžete ztratit až půlkilogram tělesného tuku.
Foto Shutterstock