Devětsil lékařský (Petasites officinalis, syn. hybridus) je trochu pozapomenutou léčivou bylinou. Je však dobrý pomocník především při tišení dráždivého kašle, účinný je i při astmatu, ulevuje při horečce, působí mírně močopudně. Dovede uvolňovat i křeče, jak průdušek, tak žaludku nebo žlučníkové. Zevně se nálev používal na špatně se hojící rány i křečové žíly.

Sběr a užívání

Za časného jara se sbírá oddenek, který je nutné sušit co nejrychleji, ale ve stínu. Při umělém sušení nesmí teplota přesáhnout 40 °C. Používat lze list, který můžeme trhat od jara až do podzimu, či květ - výhodou je, že nezničíme celou rostlinu. Devětsil roste především ve vyšších polohách Evropy, ve vlhkých lesích a podél vodních toků. Sbírat bychom měli vždy jen takové množství, které spotřebujeme, a které nijak neohrozí místo výskytu rostliny. Na vlhkém místě zahrady jej můžeme i pěstovat.

Nálev z jedné čajové lžičky sekaného oddenku na šálek vody užíváme třikrát denně. Devětsil má bohužel výrazný pach, který mnohým lidem vadí a způsobuje až nevolnost. V tom případě jej podáváme ve směsích. Užívat jej můžeme i ve vínu nebo v medu: 1,5 gramů prášku z oddenku rozmícháme v decilitru bílého vína a popíjíme dvakrát denně. (Recept na víno devíti sil je známý již z šestnáctého století, a užitečný doposud). Čerstvé listy poslouží jako hojivé obklady na revmatické klouby či výrony.

Tajemství účinku

Oddenek a v menší míře i listy a květy obsahují slizové látky, které hojí a zklidňují sliznici a zároveň usnadňují odstraňování škodlivých látek. Dále se zde nachází 0,1 % silice, hořčiny i třísloviny, inulin, pektin, sirné sloučeniny, kyselinu angelikovou i malé množství minerálních látek.