Téma o hubnutí je populární snad v každé době. S nadváhou či nespokojeností s nadbytečnými kilogramy se během života někdy potýkal téměř každý z nás. Každý chce vypadat co nejlépe a štíhlá postava k tomu patří. Pro někoho je to snadné, jiní však zkouší možné i nemožné, aby se tomu alespoň trochu přiblížili. Kromě cvičení a diet samozřejmě existují i potraviny, které pomáhají tělu zbavovat se přebytečného tuku tím, že urychlují metabolismus.

A právě mezi tyto zázračné potraviny se řadí také jablečný ocet. Z tohoto pohledu se opravdu jedná o úžasnou potravinu či dochucovadlo. A ještě k tomu je (ve správné míře) zdraví velice prospěšný.

Jak vlastně jablečný ocet pomáhá

Jablečný ocet patří mezi nejstarší lidové léky, přičemž jako antibiotikum jej využíval už i Hippokrates. Tato blahodárná tekutina se může pochlubit antibakteriálními, antivirovými a antimykotickými vlastnostmi, které skvěle přispějí k léčbě angíny, astmatu, migrény nebo žaludečních obtíží. A to zdaleka není vše.

Jablečný ocet se vyrábí z dvakrát zkvašené jablečné šťávy. Kvalitnější je nefiltrovaná verze, která obsahuje více bílkovin a rozpustné vlákniny. Díky tomu totiž lépe potlačuje chuť k jídlu a stimuluje trávení. Obsahuje také cenné bakterie a enzymy, které působí proti diabetu, nádorům, obezitě a má příznivý vliv na hladinu cholesterolu. S hubnutím pomáhá obsažená kyselina octová, která zabraňuje hromadění tuku v těle a může dokonce aktivovat geny, které se na odbourávání tuku, zejména toho břišního, podílejí.

Který jablečný ocet zvolit

Výběr jablečných octů je na současném trhu velice pestrý, je však třeba dbát na kvalitu. Hodnotný jablečný ocet je vyroben z celých jablek. Určitě tedy pečlivě studujte etikety, abyste věděli, co si pořizujete. Levnější varianty se vyrábějí ze slupek nebo jádřinců, což se samozřejmě projeví na jejich biologické hodnotě. Pravý jablečný ocet se získává z kvašených jablek, a to je důvod, proč obsahuje mnoho prospěšných látek, které naše tělo skutečně potřebuje.

Jak hubnout s octem

Dieta s jablečným octem je spíše detoxikačním programem, který není od věci sem tam tělu dopřát. Trvá pouhé dva týdny, během nichž můžete pár kilogramů zhubnout, a hlavně se pročistíte a získáte novou energii. Jablečný ocet ničí hnilobné bakterie ve střevech, čistí ledviny a pomáhá při chronické únavě. Pro rychlejší spalování je potřeba nejprve rozpohybovat trávení. Každé ráno vypijte nalačno, asi půl hodiny před snídaní, sklenici vlažné vody s jednou kávovou lžičkou jablečného octa. Tím se dají metabolické procesy v těle do pohybu a usnadníte tělu trávení jídla.

Během celého dne byste měli vypít celkem pět sklenic vody s dávkou octa. Samozřejmostí je i odlehčený jídelníček a zkuste tento způsob stravování mít jako svůj celoživotní cíl. Dieta, kdy pijete octovou vodu, se může držet jen dva týdny a pak si dejte nějaký čas zase pauzu. Pokud ani vy nechcete zacházet do extrémů, tak ocet přidávejte do zálivek. Výsledky hubnutí společně s vyváženým redukčním jídelníčkem očekávejte nejdříve za měsíc, přínos v podobě lehčího zažívání se ale dostaví dříve.

Ne více než dvě polévkové lžíce denně

Držte se pravidla, že nic se nemá přehánět a vždy všeho s mírou. Je důležité si uvědomit, že ocet je kyselina a například v neředěné formě může způsobit poleptání sliznice. Podobně jako u jiných zdravých přísad, i nadužívání jablečného octa škodí. Příjem vyšší než dvě lžíce denně může vést k některým nepříjemným vedlejším účinkům. Patří mezi ně poškození zubní skloviny, pálení žáhy, zažívací potíže, snížení hladiny draslíku nebo úbytek kostní hmoty. Vězte, že malé množství jablečného octa léčí, ale všeho moc škodí a jeho nadměrná konzumace by mohla napáchat více škody než užitku.

Zdroje: www.health.harvard.edu, www.femina.cz, www.healthline.com