Při svátečním hodování je snadné udělat dietní chybu.
Zdroj: stockfoto / Shutterstock.com

Jak se zachovat, když jste včera udělali dietní chybu

Zvlášť teď, o svátcích spojených s koncem roku, může mnoho z nás podlehnout lákadlům plného stolu víc, než je zdrávo. Kombinace smažených jídel, majonézového salátu a cukroví v nemírném množství může vyvolat velmi nepříjemný zánět či podráždění žaludku neboli akutní gastritidu. Tento stav, lidově zvaný „zkažený žaludek“, je doprovázený bolestmi žaludku, křečemi, nechutenstvím, nebo dokonce zvracením. Jak se rychle dostat zpátky do formy?

V prvé řadě je nutné říct, že takovéto akutní stavy, zvlášť pokud jsou doprovázené průjmem, není dobré podceňovat u malých dětí nebo starých lidí, jelikož může rychle dojít k dehydrataci organismu. Zde je namístě vyhledat lékaře. Ostatní se mohou pustit do domácí léčby spočívající v osvědčených dietních tipech.

Samozřejmostí je klidový režim, je důležité poskytnout tělu dostatek odpočinku k uzdravení a opětovnému nabrání sil. Na zvracením oslabený žaludek je dobré začít podávat vychlazenou a bublinek zbavenou Coca-Colu. Ale pozor, neotočte do sebe celou sklenici, takovou nálož by váš žaludek neunesl. S tekutinami je nutné začít po lžičkách a postupně žaludek na jakýkoliv příjem zase přivykat. Mezi jednotlivými příjmy dělejte alespoň půlhodinové pauzy, počet lžiček můžete postupně navyšovat – v případě akutních problémů klidně začněte u jedné lžičky. Variantou Coca-Coly je studený černý čaj nebo neslazené a nesycené minerální vody.

Jakmile váš žaludek udrží tekutinu bez problémů, můžete zkusit pevnou stravu. I tady je potřeba začít postupně, po jednotlivých soustech. Dobrou službu vám udělá rozstrouhané jablko nebo rozmačkaný banán, který díky obsaženému draslíku účinně odstraňuje z těla škodlivé látky, což se v takovémto případě velmi hodí. Rozmělněná konzistence zase ulehčí trávení.

Banány jsou skvělé ovoce na doplnění energie. Banány jsou skvělé ovoce na doplnění energie. Zdroj: Alliance Images / Shutterstock.com

Osvědčenou klasikou jsou také suchary nebo včerejší rohlíky. I tady je dobré sousta pořádně rozkousat, aby žaludek co nejméně zatěžovala. Můžete je doplnit trochou bílého jogurtu, který vašemu organismu dodá prospěšné bakterie, jež přispívají k normální funkci střev. I zde platí zkusit nejprve malé množství, aby měl žaludek možnost pomalu přivykat na příjem normální stravy.

Vhodnou potravinou je rýže, uvařená hodně doměkka. Vhodnou potravinou je rýže, uvařená hodně doměkka. Zdroj: kungverylucky / Shutterstock.com

A pokud už se cítíte natolik dobře, že máte chuť i na teplé jídlo, vhodnou potravinou je rýže, uvařená hodně doměkka nebo rozmixovaná na kaši. Můžete ji doplnit vařenou nebo dušenou mrkví. Rýži i mrkev můžete zkonzumovat také v nemastném, mírně osoleném zeleninovém vývaru. Když žaludek neprotestuje, můžete do rýže přidat i vařené nebo dušené libové maso, nejlépe bílé, tedy kuřecí, krůtí či králičí.

Pokud i toto žaludek zvládá, můžete postupně přejít na normální stravu. Zprvu se ale samozřejmě vyhýbejte příliš tučným, kořeněným či nezvyklým pokrmům, ale žaludek spíš šetřete. Alkohol ani kouření také nejsou v takové situaci zrovna vítaným pomocníkem. Ani porce byste neměli přehánět, zkrátka žaludku dopřejte spíš klidový, regenerační režim. Za pár dní budete opět v pořádku, a abyste se nepříjemným komplikacím propříště vyhnuli, nenechte se svést množstvím lahůdek a konzumujte s mírou. Pokud by ale dieta nezabrala a po třech dnech domácího léčení se situace stále nelepšila, raději konzultujte lékaře, protože nevolnosti by mohly mít i jinou příčinu.

Zdroj: www.mojezdravi.cz

Akční letáky