V Česku se každoročně objeví více než 5500 nových případů onemocnění rakovinou prsu a na jeho následky bohužel každým rokem kolem 2000 žen zemře.

Přesto je toto onemocnění obvykle poměrně dobře léčitelné. Proto je překvapující, že i přes velmi dobrý screeningový systém stále ještě mnoho žen praktikuje „pštrosí politiku“ a vynechává preventivní vyšetření.

„Rakovinu prsu lze jako jeden z mála druhů rakoviny dobře odhalit už v časných stadiích preventivním mamografickým vyšetřením,“ říká prof. MUDr. Jan Daneš, přednosta Radiodiagnostické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.

Ženy od 45. roku věku mají mamografický screening hrazený pojišťovnou, a to každé dva roky. Řada zdravotních pojišťoven ale proplácí v rámci různých nadstandardních „balíčků“ mamograf již od 40. roku, podmínkou je provedení vyšetření ve screeningových akreditovaných centrech.

S výjimkou vysoce rizikových případů (např. ženy s mutací genu BRCA1/2 apod.), není vhodné provádět opakovaně screeningovou mamografii ženám mladším než 40 let, u těch se obvykle provádí vyšetření ultrazvukové (sonografie prsu) a mamograf jen výběrově podle rozhodnutí lékaře.

Je vhodné si prsy vyšetřovat pohmatem i mezi jednotlivými „koly“ screeningu, a v případě jakýchkoliv pochybností pak spěchat k odborníkovi.