Za volantem, v práci, doma u televize. Průměrný člověk denně prosedí i více než devět hodin denně, což je naprosto alarmující. Bohužel to s sebou nese krutá zdravotní rizika a hodina týdně ve fitku nás nespasí. Kolik hodin už je moc a jak z toho ven, abyste si nezkrátili život o několik let?
Tělo nepromíjí
Lidský organismus je velmi chytrý a bohužel chyby, kterých se vědomky nebo nevědomky dopouštíme, si pamatuje a neodpouští. Dříve či později se odrazí jako bumerang na našem zdravotním stavu. Možná budete překvapeni, ale jedním z největších prohřešků je dlouhé sezení.
Podívejte se na videu, co všechno může sedavý způsob života způsobit:
Stačí půl hodiny sezení v kuse a náš organismus se začne chovat jinak, stejně jako metabolismus. Pocítíme to bolestí krční páteře a zad, kterou bychom rozhodně neměli ignorovat, ale naopak brát jako varovný signál, že děláme něco špatně.
Pár čísel
Sezení je opravdu nebezpečné a to z toho důvodu, že lidské tělo k němu nebylo stvořeno. Jako lovci a sběrači lidé měli pohybu dost, stejně jako fyzické aktivity, ta se, s moderním způsobem života, pomalu vytrácí. Podle vědeckých studií se riziko vážných zdravotních komplikací až úmrtí přímo úměrně zvyšuje s dobou, kterou denně prosedíme.
Lidé, kteří denně tráví sezením kolem 12 hodin mají až o neuvěřitelných 40 % vyšší pravděpodobnost, že zemřou zhruba o 15 let dříve než lidé, kteří denní dobu tráví aktivnějším způsobem života a prosedí denně méně jak 3 hodiny.
Proč tomu tak je?
Sedavým způsobem života se mění tělesná konstituce. Svaly ochabují, protože nejsou v činnosti, vypíná se elektrická aktivita svalů, což vede k menšímu spalování kalorií, k pomalejším reakcím buněk na inzulín a ke zvyšování krevního tlaku a hladiny cholesterolu.
Břišní svaly mají tendenci se zcela deaktivovat, což zase vede k přetížení páteře v bederní oblasti, záda se nepřirozeně zakulacují a ochabují svaly mezi lopatkami. Brada se předsouvá dopředu a dochází k nefyziologickému záklonu hlavy, což odnáší hlavně druhý krční obratel. Vše souvisí se vším a vy pak pociťujete úpornou bolest a nepříjemné mravenčení v rukou.
Lze tomu předejít?
Fakta hovoří jasně a nejsou nijak veselá, jenže jak z toho ven? Většina lidí pracuje v kanceláři, pracovní doba se spíš prodlužuje a na aktivní způsob života mnohdy nezbývá čas ani energie. Dobré je si pamatovat, že i malá změna může přinést skvělé výsledky. Jednoduše zařazujte do práce zdravotní přestávky. Pomůžete svému pohybovému aparátu i mysli.
Dlouhé sezení totiž způsobuje nedostatečné okysličení mozku a tedy zhoršenou pozornost, vnímání a soustředěnost. Každou půl hodinu ze židle vstaňte a protáhněte se, nebo se jděte projít. Co nejméně používejte k přesunu z místa na místo dopravní prostředky, jakými jsou auto nebo veřejná doprava. Zkuste pravidelně cvičit, alespoň půl hodiny v kuse, nebo zařaďte svižnou procházku. Každý pohyb, který vás vytrhne ze sedící rutiny, se počítá.
Související články
Zdroje: www.youtube.com, www.bozp.cz, www.vitalia.cz