Stárnutí je bohužel nevyhnutelná věc, přesto se ale snažíme jeho dopady co nejvíce oddalovat a brzdit. Utrácíme za speciální doplňky stravy, drahou kosmetiku proti vráskám, dodržujeme různé leckdy i nesmyslné diety a hledáme další a další způsoby, jak zůstat stále vitální a mít vyhlazenou mladistvou pleť.

Jak se ale se stárnutím vypořádat co nejefektivněji? Mimo jiné můžeme vyzkoušet otužování nebo saunování, u kterých je pozitivní vliv v boji se stárnutím potvrzen. Ale slyšeli jste už o NAD? Tato látka je proti stárnutí pravděpodobně nejúčinnější! O co vlastně jde?

NAD? Máme to v těle všichni!

NAD je zkratka pro nikotinamidadenindinukleotid a ačkoli může tento název znít poněkud děsivě a většina z nás o tomto slyší poprvé, jedná se o látku, kterou produkuje naše tělo a nachází se ve všech našich buňkách.

Jednoduše řečeno se koenzym NAD stará o to, aby naše buňky nestárly a navíc podporuje vytváření nových. Ovšem čím jsme starší, tím méně jej naše tělo produkuje, což má pochopitelně za následek jediné: stárnutí. Lékem je tedy zvýšit produkci NAD svépomocí. A jak na to?

Rozlučte se s rychlým stárnutím

Abychom pochopili, jak zvýšit hladinu NAD, budeme si muset uvést a vysvětlit ještě jednu zkratku. Tou je NMN a označuje nikotinamid mononukleotid – látku, jejímuž výzkumu se začal aktivně věnovat harvardský profesor David Sinclair, Ph.D. Přesně tato látka se postará o vyšší produkci NAD v našem těle, a tak se díky ní můžeme rozloučit s rychlým stárnutím.

NMN vás přijde draho

Jak si ale tenhle zázrak na podporu dlouhověkosti obstarat? NMN si můžeme jednoduše koupit v lékárně v podobě tobolek. Musíme ale počítat s tím, že se nejedná o zrovna levnou záležitost. Pravdou ale je, že příslib zpomaleného stárnutí, je skutečně silný argument, proč do toho i jít i přes vyšší cenu.

Avokádem proti stárnutí?

Věděli jste ale, že NMN si můžeme sami ve vlastním těle "vyrobit" z vitamínu B3? Jestliže tedy nechceme utrácet za tobolky z lékárny, pro zvýšení hladiny NAD by nám mělo stačit konzumovat potraviny s vysokým obsahem tohoto vitamínu. Po čem bychom tedy měli sáhnout?

Chybu určitě neuděláme třeba s avokádem, brokolicí, arašídy nebo s hlávkovým zelím. Potěšíme ale i milovníky masa, protože vitamin B3 nenajdeme jen v zelenině, ale i v játrech, tuňáku nebo kuřecích prsíčkách.

Další metody proti stárnutí

Co bychom ještě mohli udělat pro svoje tělo, aby se snáze vyrovnávalo s příznaky stárnutí a nebyl na nás věk tolik vidět? Zkusit můžeme třeba dnes celkem moderní metodu přerušovaného půstu, kdy si pro jídlo vyhradíme časový úsek třeba osmi hodin přes den a zbylých čtrnáct hodin necháme tělo odpočívat, v klidu trávit a vstřebávat živiny.

Jak na přerušovaný půst? Podívejte se na video na youtube kanálu Rozum v troubě a budete vědět zase o trochu víc:

Zdroj: Youtube

Je to mnohem přirozenější způsob stravování z pohledu lidské historie a založení, než celodenní ujídání z talířů a sáčků nejrůznějších drobností. I když se 16 hodin bez jídla zdá moc (stačí ostatně i 14 hodin), jde o to, abychom posnídali v osm ráno a večeři si dali ve čtyři hodiny odpoledne. Mezi tím si můžeme uvařit dobrý, i když samozřejmě ideálně vyvážený oběd, a také drobně posvačit. Není to tak hrozné, jak se zdá a tělo nám poděkuje.

Klid a duševní pohoda

K delšímu životu samozřejmě přispívá také klid a duševní pohoda. Proto dbejme na dodržování duševní hygieny, užívejme si volného času tak, aby nám přinášel potěšení a radost, zkusit můžeme i chladovou terapii, ale hlavně dobré vztahy s okolím.

Ať už je to rodina, přátelé nebo třeba kolegové v práci či spoluhráči z tenisu, vždy se budeme cítit lépe s lidmi, před nimiž se nebudeme muset ostýchat mluvit tak, jak chceme bez obav z problémů. Najděme si takové a máme naději, že se budeme pohledem na svět těšit klidně i o pár let déle.

Související články

Zdroje: vonofit, feelgoodpal, codeoflife