Trápí vás dna? Se záchvaty pakostnice vám pomohou i bylinkové čaje.
Zdroj: Profimedia

Dna: Naše babičky ji uměly léčit proplachováním. Tyhle čaje fungují dodnes

Pokud tímto onemocněním trpíte, pak vám není třeba tuto nepříjemnou nemoc představovat. Nicméně dna čili pakostnice je méně běžné onemocnění, jež vyžaduje změnu životního stylu a změnu jídelníčku, který ale není úplně lehké dodržovat. Ulevit však mohou i bylinné čaje. Znáte je?

Zdroje: ncbi.nlm.nih.gov, ncbi.nlm.nih.gov, Bylinky z klášterní lékárny, J. G. Mayer, K. Saum, B. Uehleke ISBN: 80-242-1099-1, youtube.com

Dna čili pakostnice alias nemoc králů

Dna je velmi nepříjemná nemoc, její příčiny jsou různé , často i genetické a každého, kdo jí trpí, čekají nejen občasné bolestivé záchvaty, ale také úprava jídelníčku a jistá omezení. Pakostnice je vytrvalým úmorným onemocněním, se kterým se pacient potýká po zbytek života. I když se dříve o nemoci nevědělo mnoho, lidé používali už po staletí různé bylinky a čaje, aby si ulevili. Právě ty byste určitě měli také mít doma. 

Pro neznalé této problematiky představuje onemocnění Martin z Kladiva vědy v tomto videu:

Nač si dávat pozor při dně

Jak už bylo řečeno ve videopříspěvku, celý problém tkví v nedostatečném vylučování kyseliny močové z těla, příjmu purinů a v tom, jak se tvoří krystalky kyseliny v těle a kde se usazují. Vše souvisí se vším, a proto nestačí jen dostatečně pít či podpořit činnost ledvin. V jídelníčku je podle vědců také vhodné minimalizovat některé potraviny. Dnes již víme, že jsou to ty, které jsou bohaté na takzvané puriny. 

  • Mezi neproblematičtější potraviny patří:
  • Vnitřnosti (játra, ledviny, mozek)
  • Hovězí maso, vepřové maso a kůže drůbeže
  • Mořské plody (krevety, ústřice, humři, krabi)
  • Hrozny a další sladké ovoce (zejména švestky a meruňky)
  • Kvasnice a pivovarské výrobky (pivo, ale i kvasnicový chléb a pečivo)

Pivo se u Čechů těší mimořádné oblibě. Oblíbené pivo, ale i kvasnice by měli pacienti se dnou omezit.  Zdroj: Syda Productions / Shutterstock.com

I když puriny obsahují i mnohé zeleniny, houby a mnohé ovoce, má se za to, že jejich konzumace nevede k bolestivým záchvatům, které jsou klasickým průvodním znakem onemocnění. Nicméně seznam nevhodných potravin je mnohem delší, a každý organismus může na potraviny reagovat mírně jinak. 

Dna je nevyléčitelné onemocnění. Léky sice existují, nicméně nejsou řešením problému. Nezbývá než změna životního stylu. Restriktivním jídelníčkem a dostatečným pitným režimem se lidé trpící dnou snaží vyvarovat bolestivých záchvatů, které následují při nedodržování doporučení. Bohužel potravin bohatých na puriny je mnoho a stravovat se správně je tak velmi nelehké. 

Játra narychlo Během dny se například nedororučují játra a veškeré vnitřnosti. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Bylinky proti dně

Ani bylinky vás nezachrání, ale podle některých vědeckých studií pomohou. Při záchvatech, ale také jako prevence a kúra při dně se používá například vrbová kůra, která působí protizánětlivě a podporuje činnost ledvin. 

Co léčí vrbová kůra? Vrbová kůra pomáhí i při pakostnici.  Zdroj: Profimedia

Ocún se užívá i při akutních problémech. Jedovatý ocún však rozhodně nesbírejte, ale užívejte jen přípravky z lékárny, nikdy nepřekračujete doporučenou denní dávku a nepoužívejte přípravek dlouhodobě.

Ocún jesenní (Colchicum autumnale) Krásné ocúny nesbírejte, ale raději si pořiďte bylinku v lékárně.  Zdroj: Mariola Anna S/shutterstock.com

Domácí bylinková kúra proti dně

Kúru na zmírnění dny k maximálnímu očištění organismu si však můžete namíchat i sami z vlastních zdrojů. Tuto směs užívali naši předci při takzvaném proplachování, které mělo odstranit kyselinu močovou, podpořit činnost ledvin i zdravé odvodnění těla.

Jednotlivé bylinky na přípravu můžete pořídit v lékárně nebo samosběrem. Budete potřebovat 30 g kopřivové natě, 20 g březového listu, 30 g kořene, 30 g listu pampelišky a 20 g listu rybízu. Tuto čajovou směs doporučuje i kniha Bylinky z klášterní lékárny. Podle ní je vhodné dvě čajové lžičky směsi půl hodiny povařit v šálku vody. Odvar se pije třikrát denně po jednom šálku, ideálně vždy před jídlem.

Akční letáky