Řapíkatý celer je obyčejná zelenina, která se dá koupit za pár korun. Kromě toho, že je výbornou ingrediencí v kuchyni, má zároveň značnou řadu zdravotních benefitů. Jednou z nich je schopnost potlačovat v těle záněty, a tudíž je i skvělým léčebným prostředkem na nepříjemnou a bolestivou dnu. A skvělým řešením je hlavně konzumace jeho šťávy.

O zázračných účincích řapíkatého celeru na lidské tělo se podívejte v tomto YouTube videu, kanál Iris Mango:

Zdroj: Youtube

Celer je vitamínová bomba

Celer je nadmíru zdravá zelenina, a to nejen jeho řapíky, ale samozřejmě i bulva s bílou dužinou. Pro náš organismus má mnoho přínosných vlastností, a proto je často doporučován i odborníky na stravování i vědci. Dokonce se řadí mezi desítku nejzdravějších potravin.

Řapíky a listy celeru jsou plné vitaminu A, kořeny jsou zase bohatým zdrojem vitamínů B1, B2, B6 a C. Stejně tak je tato zelenina výborným zdrojem draslíku, kyseliny listové, hořčíku, vápníku, železa, fosforu, sodíku a mnoha významných aminokyselin. Vzhledem k obsaženým antioxidantům má také celer silné protizánětlivé účinky.

Výroba léčivé šťávy

Pokud chcete dosáhnout výsledků je nejlepší použít každý den jeden celý svazek řapíkatého celeru, který si každý den odšťavníte a budete ho popíjet každé ráno na lačný žaludek, případně během dne vždy 15 až 30 minut před jídlem.

Celerovou šťávou proti dně

Jedinci trpící dnou zažívají často poměrně silné bolesti a otoky v kloubech, které jsou zasažené zánětem. Příčinou je nadměrná hladina kyseliny močové v krvi, která vzniká jako odpadní produkt, který se tvoří při rozkladu bílkovin. Nejčastěji se nemoc projevuje u palců na nohou a ve větším procentu postihuje mužskou populaci. Vzhledem k tomu, že je tekutá forma celeru lépe stravitelná, obsažené látky se do těla lépe a rychleji vstřebají. A jaké konkrétní benefity vám přinese její pravidelná konzumace má?

Čistí organismus

Některé obsažené látky v celerové šťávě, například draslík, mají močopudné účinky. Díky tomu se v těle dlouho nezadržují nadbytečné tekutiny, včetně kyseliny močové, která je častou příčinou nejen dny, ale i revmatu. Zároveň prospívá cévám a snižuje nezdravý cholesterol.

Zlepšuje trávení

Stejně tak vám celerová šťáva pomůže udržovat zdravé prostředí ve střevech. Díky obsaženým minerálním látkám ovlivňuje neutralizaci žaludeční kyselosti, což ulevuje při trávicích potížích a žaludečních vředech. Podporuje také funkci žlučníku a pomáhá při zácpě.

Zklidňuje mysl, avšak dodá energii

Celerový nápoj je také výborným prostředkem na únavu a funguje i při mnohých poruchách pozornosti. Řapíkatý celer totiž dokonale pečuje o funkci centrálního nervového systému. Obsažené látky z něj vylučují neurotoxiny, které jsou častou příčinou chronické únavy. Vzhledem k tomu, že má šťáva také uklidňující účinek, pomáhá při poruchách pozornosti, výpadcích paměti a ADHD.

Související články

Zdroje: ncbi.nlm.nih.gov, novinky.cz, budejovice.rozhlas.cz, prozeny.cz