Dna je v podstatě běžná a komplexní forma artritidy, která se může objevit v těle každého z nás. Projevuje se nepříjemnými záchvaty bolesti ve formě otoku nebo zarudnutí. Nejčastěji postihuje palce u nohou, ale není výjimkou, že postihne i ostatní klouby.

Co je to dna neboli královská nemoc? Podívejte se na zajímavé YouTube video na kanálu Vědecké kladivo:

Zdroj: Youtube

Dna neboli nemoc králů

V minulých dobách nebyla tato choroba tak rozšířená jako v současnosti a říkalo se jí nemoc bohatých. Vyšší vrstvy si totiž mohly dovolit v jídelníčku bílkoviny, a to bohužel až v nezdravé přemíře. Dnes postihuje ve větším procentu muže.

Příčina vzniku

V podstatě se jedná o zánětlivé revmatologické onemocnění metabolického původu. Dochází k němu při zvýšené hladině kyseliny močové v krvi, kdy se její krystalky hromadí a usazují v těle, hlavně v kloubech. Důležitá je vždy konzultace s lékařem a stejně tak je potřeba držet odpovídající dietu. Vyvarujte se hlavně nadměrné konzumaci živočišných bílkovin, hlavně vepřového masa. A jaké jsou nejčastější příznaky této nepříjemné nemoci?

Přichází nenápadně

Z počátku si žádných příznaků možná ani nevšimnete. V případě podezření může pomoci jedině vyšetření, které dokáže zjistit zvýšený výskyt kyseliny močové v krvi.

Dostavuje se bolest

Velice často se bolest kloubů objeví náhle a intenzivně, a to bez jakýchkoliv předchozích varovných signálů. Ve většině případů se projevuje během noci. Bolest bývá nejzávažnější během prvních čtyř až 12 hodin od doby, kdy nastoupila.

Následuje otok

Následkem všech okolností dochází i ke vzniku nepříjemného otoku v blízkosti místa bolesti, což omezuje nejen rozsah možného pohybu. Velmi často je místo na dotyk citlivé a otok může přetrvávat i po dobu několika týdnů. Postižené místo se mnohdy také zabarvuje do červena a je horké, protože je v zánětu.

Kdy vyhledat lékaře

Pokud se u vás vyskytnou výše popsané obtíže, neváhejte kontaktovat svého ošetřujícího lékaře. Neléčená dna může vést ke zhoršení bolesti a nepříjemnému poškození kloubů. Pokud máte horečku, vyhledejte lékařskou pomoc okamžitě, hrozí riziko nebezpečné infekce.

Související články

Zdroje: www.webmd.com, www.mayoclinic.org, www.novinky.cz