Odborníci na zdravý životní styl chválí každého, kdo se rozhodne strávit prodloužený víkend, týden či deset dní dovolené v odborné lázeňské péči a investovat tímto způsobem peníze do svého zdraví.
Do lázní by se podle nich mělo jezdit především z preventivních důvodů, tedy ještě předtím, než se projeví důsledky nezdravého životního stylu, přemíry práce nebo stresu.
Lázně přitom hrají mnohem komplexnější úlohu než například oblíbená wellness centra. V lázeňských zařízeních
- existuje mnohem širší nabídka procedur,
- je tu záruka profesionální péče,
- obvyklá je vstupní lékařská prohlídka a medicínský dozor,
- léčí místními přírodními zdroji: léčivými prameny, bahnem, solemi, ale i čistým vzduchem.
Lázeňský pobyt tak lze doplnit aktivním pohybem — turistikou, jízdou na kole, nordic walkingem a dalšími aktivitami.
Nemalou roli hraje také okolní krajina, lázně bývají umístěné v klidových zónách obklopených zachovalou přírodou a doplněných upravenými parky.
Jak lázně vybírat
Lázeňský pobyt vyžaduje dodržování určitých pravidel. Balneologické procedury by měly být ušity na míru každému jednotlivému člověku, měly by trvat určitou dobu a měly by se podle doporučení lékaře opakovat.
Pokud je to jen trochu možné, je namístě lékařská prohlídka či konzultace také u krátkodobých, například týdenních lázeňských pobytů. Obvykle jsou zahrnuty v připravených programových nabídkách.
Proč taková opatrnost? Některé procedury (například rašelinové koupele či zábaly nebo některé typy masáží) nejsou vhodné pro každého, v některých případech by dokonce mohly uškodit. Jejich bezpečnost a individuální přínos pro zdraví by proto vždy měl posoudit lékař.
Svaz léčebných lázní České republiky sdružuje desítky akreditovaných léčebných lázní bezmála ve třiceti městech a obcích.
Po určitých operacích nebo na doléčení po úrazu pobyt v lázních obvykle navrhne ošetřující lékař již v nemocnici.
V případě chronických chorob je třeba navštívit svého praktického lékaře, který po posouzení vašeho zdravotního stavu nebo na návrh odborného lékaře vystaví tzv. návrh na lázeňskou péči hrazenou z prostředků veřejného zdravotního pojištění.
6. ledna 2015 vstoupil v platnost novelizovaný indikační seznam nemocí a skupin pacientů, na které se vztahuje možnost lázeňské léčebně rehabilitační péče. Obsahuje vedle jiného rozpis lázní vhodných k léčbě jednotlivých nemocí, upřesňuje odborná kritéria komplexní a příspěvkové léčby, její délku, možnost opakování, prodloužení a další detaily.
Lékař navrhne typ léčby — zda bude komplexní (pojišťovna hradí léčebné procedury, pobyt i stravu), nebo příspěvková (pojišťovna hradí pouze léčebné procedury). Zároveň doporučí konkrétní lázně a vyznačí pořadí naléhavosti (tj. do kdy máte do lázní nastoupit).
Návrh praktického a odborného lékaře schvaluje revizní lékař příslušné pojišťovny, jenž může návrh potvrdit, neschválit či pozměnit. Pokud ho schválí, obdržíte pozvání k nástupu do lázní s uvedením termínu. Léčebný pobyt obvykle trvá 21—28 dní.
V případě, že revizní lékař pojišťovny návrh neschválí a vy se přesto rozhodnete lázeňskou léčbu absolvovat, stáváte se tzv. samoplátci. Vyberete si konkrétní lázně podle jejich specializace (některé se zaměřují na léčbu pohybového aparátu, jiné na nervová, oběhová či dechová onemocnění atd.) a zakoupíte si pobyt v termínu, který vám vyhovuje.
Léčebný plán vám sestaví podle vašeho zdravotního stavu na místě lázeňský lékař. Informace o jednotlivých lázních a kontakty na ně naleznete na webových stránkách Svazu léčebných lázní nebo Sdružení lázeňských míst.
Podobně postupujete i v případě, že chcete v lázních pobýt pouze přes víkend, jeden týden nebo třeba deset dní. Pak máte obvykle na výběr z předem připravených balíčků, k nimž si obvykle můžete na místě přikoupit ještě další procedury.
Na kolik to přijde?
Nejlacinější je samozřejmě komplexní lázeňská léčba, kterou plně hradí zdravotní pojišťovna. U příspěvkové péče záleží na typu ubytování a stravování, které si vyberete, ceny za jednu noc s polopenzí se pohybují zhruba od 600 korun výše.
Ceny tzv. balíčků (relaxačních či rekondičních) se liší v závislosti na délce pobytu, počtu procedur, kvalitě ubytování a stravování. Mimo hlavní sezonu se dají pořídit nejlacinější pobyty včetně procedur a polopenze od 700 korun výše za osobu a den, za luxusní balíček ovšem můžete klidně zaplatit za osobu a den i 2500 korun.