Jablečný ocet by měl mít zlatavou barvu
Zdroj: mythja / Shutterstock.com

Doma vyrobený jablečný ocet jako lék

Jablečný ocet podporuje metabolismus a napomáhá detoxikaci organismu. Zevně pak pomáhá při ekzému, plísních i štípancích. Nejlepší a nejlevnější je ten vyrobený doma – postup je snadný.

Jablečný ocet užívaný vnitřně povzbuzuje látkovou výměnu a vyplavuje z těla odpadní látky. Preventivní dávka je jedna sklenice vody se dvěma lžícemi octa a lžící medu denně. Při chřipce a jiných horečnatých onemocněních můžeme dávku zvýšit až na pět sklenic denně.

Jablečný ocet je silný, ředíme ho proto vodou Jablečný ocet je silný, ředíme ho proto vodou Zdroj: Michelle Lee Photography / Shutterstock.com

Jablečný ocet můžeme užívat zevně i při dalších potížích: v octové vodě koupeme nohy napadené plísní, ocet přidaný do koupele zklidňuje kožní problémy, jako je lišej nebo ekzém, vosí štípnutí potřené octem méně oteče a bolest se zmírní.

Nejúčinnější je jablečný ocet vyrobený doma

 Asi kilogram jablek dobře umyjeme, vykrájíme stopky a okvětí a nastrouháme je na hrubém nerezovém struhadle i se slupkou a jádry. Hmotu dáme do velké láhve od okurek a ihned zalijeme převařenou vychladlou vodou tak, aby voda sahala asi 5 cm pod okraj láhve. Sklenici přikryjeme talířkem a uložíme v místnosti s pokojovou teplotou asi na deset dní, dokud neustane kvašení. Obsah láhve každý den jednou či dvakrát promícháme novou vařečkou nebo plastovou lžící. Potom šťávu scedíme přes hrubé silonové nebo nerezové síto.

Jablečný ocet potřebuje k dozrání čas Jablečný ocet potřebuje k dozrání čas Zdroj: borsmenta / Shutterstock.com

Sklenici vymyjeme a přecezenou šťávu do ní zase vlijeme. Opět přikryjeme a postavíme asi na dvacet dní do chladu (nemícháme ani neodkrýváme). Až šťáva získá žlutohnědou barvu a konzistenci džusu, přecedíme ji přes gázu, rozlijeme do láhví, zazátkujeme a uložíme v chladu.

Akční letáky