obrázek z archivu ireceptar.cz

Domácí česneková tinktura: Využijte léčivé účinky česneku

Česnek je pro svoji léčivou sílu oblíben a obdivován jako jeden z největších darů přírodní medicíny. Dopřejte si blahodárné účinky česneku prostřednictvím česnekové tinktury. Je výborná nejen pro celkovou očistu a regeneraci organismu, ale působí i jako účinný imunitní stimulant.

Česnek, česnek, a zase česnek je oslavován jako vynikající přírodní antibiotikum, antimykotikum, zdroj vitamínů a dalších cenných látek. Má posilující účinky na obranyschopnost organismu, zlepšuje trávení, užívá se na snížení krevního tlaku, posílení srdce a pročištění cév, bojuje i proti parazitům ve střevech. Česnek má celou řadu léčivých účinků, do popředí se dostává v zimním období jako bojovník proti nachlazení a kašli.

Likviduje nežádoucí bakterie

Česnek kuchyňský (Allium sativum) není třeba dlouho předsta

Česnek léčí i chutnáČesnek léčí i chutnáAutor: Shutterstock.com / photosimysia

vovat, tato aromatická rostlina má široké využití v kuchyni i lidovém léčitelství. Kromě výrazné chuti je česnek proslulý i nezaměnitelným aroma. Za charakteristický štiplavý odér česneku je zodpovědná látka alicin. Pro samotnou rostlinu je alicin mimo jiné důležitý jako obranný prostředek proti škůdcům, pro nás má i jiné pozitivní účinky. Právě díky alicinu je česnek doporučován jako prostředek pro prevenci kardiovaskulárních onemocnění, účinný antioxidant, prostředek pro posílení organismu a obranný prostředek proti mikrobiální nákaze. Alicin a další látky dělají z česneku nepostradatelného pomocníka nejen v boji proti infekcím.

Vyrobit tinkturu zvládne každý

Česnek se má ideálně užívat čerstvý, v syrové formě. Kdo má problémy s trávením syrového česneku, může si z něj připravit i čaj, sirup nebo ho naložit do oleje. Jeho účinky také skvěle vytěžíte z domácí česnekové tinktury, která je snadná na přípravu.

Česnek kombinujte i s dalšími osvědčenými přírodními prostředkyČesnek kombinujte i s dalšími osvědčenými přírodními prostředkyAutor: Shutterstock.com / KMNPhoto

Pro její výrobu budete potřebovat 300 g naloupaného česneku (nejlépe domácí provenience), který nakrájíte na drobné kostičky nebo rozmačkáte v česnekovém lisu. Právě při narušení buněčných stěn se začne uvolňovat účinný alicin. Pracujte rychle, nakrájený česnek nenechávejte dlouho vystavený účinkům vzduchu. Předejdete tak zbytečné oxidaci a degradaci účinných látek. Připravený česnek zalijte 200 ml 40% alkoholu (použijte třeba vodku nebo domácí ovocnou pálenku). Zlehka promíchejte a přelijte do tmavé uzavíratelné lahve. Zazátkujte a obsah několikrát silně protřepejte. Nechte stát deset dní na chladnějším tmavém místě a každý den protřepávejte. Po uplynutí uvedené doby přeceďte vzniklou tinkturu přes sítko nebo plátýnko a uschovejte ji do tmavších lahviček a nechte ještě dva dny odpočívat. Uchovávejte v lednici.

Užívání tinktury

Než se rozhodnete pro očistnou kůru pomocí česnekové tinktury, vyzkoušejte, jak na ni bude váš organismus reagovat. Doporučuje se začít po malých dávkách. Dejte jednu kapku tinktury do 1 dl mléka a vypijte po ránu nalačno před jídlem. Postupně každý den přidávejte kapičku. Zvýšit dávkování můžete také tak, že budete brát tinkturu třikrát denně před každým jídlem. První den začnete s jednou kapkou, pak každý den přidáte další. Pokračujte až dosáhnete množství 15 – 20 kapek. Kůru česnekovou tinkturou si dopřávejte po dobu 21 dní. Sledujte však reakce svého těla a při obtížích dávky zase snižte. Česnekové tinktuře se někdy připisují až zázračné účinky. Nepočítejte s tím, že se jedná o zázračný všelék, ale pravdou je, že do alkoholu se vyluhuje skutečně velké množství cenných látek. U nemocí z nachlazení a jako prevence viróz a zánětů je k nezaplacení, pozitivních účinků na zdraví má však daleko více.

Akční letáky