Vítr. Déšť. Zima. Zkrátka podzim jaký má být. S pošmourným počasím přicházejí i různé sezónní nemoci. Mezi „podzimní klasiku“ patří různé záněty průdušek, rýma, kašel a záněty horních cest dýchacích. Odborníci proto doporučují v tomto období dbát na pravidelný odpočinek, správnou stravu, popíjení čajových směsí a vhodné oblečení. Ale i ta největší prevence někdy nestačí. A nachlazení dožene i vás… Co tedy můžete dělat, když víte, že na vás „něco leze“?

Autor videa Wkutil.cz vám poradí, jak zatočit s bolestí v krku. Více na kanále YouTube.

Zdroj: Youtube

Zánět horních cest dýchacích

Na podzim jsou průdušky a průdušnice hodně oslabeny a nedokážou se ubránit všudypřítomným virům a bakteriím. A pak? Pak už je jen otázkou, kdy se infekce projeví… V počáteční fázi zánětu si můžete vystačit s přírodními léky. Jedním z nich byl lék zvaný „čistič plic“. A není divu. Nápoj totiž obsahuje spoustu výživných a regeneračních přísad, které utlumí onemocnění a pomůžou dechovému aparátu znovu získat ztracenou sílu.

Zázvorová vzpruha

Avízovaný nápoj si připravíte jednoduše: Přiveďte k varu litr vody. Přidejte do něj nastrouhaný kousek kořene zázvoru, 2 kávové lžičky kurkumy a 400 g nakrájené cibule. Směs vařte na mírném plameni zhruba 10 minut. Poté ji nechte chladnout a dochuťte medem. Sirup uchovávejte v lednici. Užívá se po jedné kávové lžičce vždy ráno v poledne a večer. Pokud chcete, můžete tento sirup používat i k ochucení vlastních čajů.

Proč sázka na toto „kvarteto“?

Nápoj „čistič plic“ obsahuje čtyři základní suroviny. Zázvor, který je známý jako „nakopávač“ imunity a usnadňuje vykašlávání. Kurkuma má antibakteriální účinky a tlumí bolesti v krku. A cibule, která působí jako přírodní antibiotikum. A nakonec med! Přináší sladké pohlazení, posílení imunity i spoustu výživných látek, které tělo potřebuje k regeneraci. Tak toho využijte!

Související články

Zdroje: babinet.cz, ajurveda.cz