Z domácích zásob
Některé výživné masky na vlasy zaberou doslova přes noc, jiné potřebují trochu času. Přesto je to to nejlepší, co můžete pro namáhané vlasy udělat. Nemusíte se bát ani experimentovat, poměry i skladba surovin se mohou měnit, klidně podle vaší nálady nebo podle zásob doma. Nejlepší je připravit si masku vždy čerstvou, případně dávku na dvě až tři umytí. Výživný zábal z čerstvých surovin by se vám dlouhým skladováním kazil a cenné látky v něm obsažené časem degradovaly. Pro lepší účinek zabalte vlasy ošetřené maskou do fólie a nahřátého ručníku, nechte 15 až 30 minut působit a umyjte. Masku používejte alespoň jednou týdně.
- Na poškozené vlasy výživný med
- Vrátit vlasům lesk a zdraví dokáže během chvilky maska z banánů, medu a oleje. Dodá vlasům potřebnou hydrataci, podpoří pružnost a zaručí jemnost. V misce rozmixujte nebo důkladně rozmačkejte jeden banán, přidejte 2 lžičky medu a lžičku oleje, výborný je mandlový či olivový olej, vlasům prospěje i olej ricinový. Vzniklou směs naneste na celou délku vlasů, případně jen na konečky. Snažte se vynechat pokožku hlavy, díky oleji by se vám pak vlasy příliš mastily. Nechte působit 30 minut a umyjte.
- Na mastné vlasy avokádo
- Pro mastnější vlasy použijte masku z avokáda, medu a olivového oleje. Avokádo dobře rozmixujte nebo rozmačkejte, prošlehejte s lžičkou olivového oleje a lžičkou medu. Přidat můžete i trochu mátového čaje, který vlasy osvěží a vyčistí. Vmasírujte do vlasů, zvláštní pozornost věnujte namáhaným konečkům vlasů. Nechte působit a opláchněte.
- Olejový zábal pro suché vlasy
- Velice suché vlasy volají po olejovém zábalu. Zahřejte kokosový, mandlový nebo olivový olej asi na 40 °C a vetřete do vlasů. Vynechte pokožku hlavy. Vlasy umyjte obvyklým způsobem.
- Citrusy v boji proti lupům
- Nevzhledné lupy pomůže odstranit zábal připravený z citrónu. Šťávu z jednoho plodu smíchejte s litrem vlažné vody a vmasírujte do vlasů. Pokud máte poškozené konečky vlasů, citronovou vlasovou masku aplikujte jen do dvou třetin délky vlasů, roztřepené konce vynechejte. Nechte působit asi dvacet minut. Skvělou čistící masku též připravíte nastrouháním kousku neoloupaného zázvoru, k tomu přidejte šťávu z půlky citrónu a lžíci oleje. Regulovat tvorbu lupů pomůže i propláchnutí roztokem z jablečného octa a vlažné vody. Připravte si směs dvou lžic jablečného octa a dvou šálků vlažné vody, umyjte vlasy a na závěr je propláchněte octovou kůrou. Již neoplachujte.
- Pro hydrataci, lesk a objem
- Pokožku hlavy i vlasy vrátí do kondice pivní maska. Kromě vitamínu B obsahuje mnoho dalších cenný výživných látek. Asi 50 ml piva smíchejte s jedním žloutkem, naneste na mokré vlasy a po 30 minutách opláchněte. Vajíčko se může přidat i do mnoha dalších směsí pro zdravé a krásné vlasy, pro sušší vlasy je ideální použít pouze žloutek, na mastnější vlasy pak více bílku.
Receptů na domácí masky je nespočet. Do vlasové masky přimíchejte třeba mletou kávu, která podporuje růst vlasů (pozor, světlé vlasy může lehce obarvit), dýňové pyré dodá lesk, jogurt posílí oslabené vlasy a zároveň je hydratuje. Zapátrejte doma a určitě objevíte další suroviny, které dodají vašim vlasům potřebnou výživu.