Chránit pokožku před účinky slunce je samozřejmostí a nutností, každého ale neuspokojí přípravky prodávané v lékárnách a drogeriích. Hlavně lidé s citlivější pokožkou dávají přednost šetrným výrobkům a sáhnou raději po přípravcích označených jako přírodní či bio. Opalovací krém na míru si přitom vyrobíte i doma a dáte do něj jen ty složky, které vám opravdu vyhovují.

Přírodní oleje chrání pokožku

Smyslem opalovacího krému je odstínit od pokožky škodlivé UV A a UV B záření a ochránit pokožku před zarudnutím, spálením a dalšími riziky, spojenými s nadměrným vystavením slunečním paprskům. Ochranný faktor, nebo-li SPF (anglicky sun protection filter) udávaný na přípravcích poskytuje informaci o tom, jak dlouho krém chrání pokožku před spálením či zarudnutím oproti stavu, kdy žádný přípravek nepoužijete. Základem pro výrobu domácího opalovací krému jsou přírodní oleje, které samy o sobě mají poskytují ochranu před slunečními paprsky. Jejich SPF se pohybuje v různých mezích, například bambucké máslo má SPF 5, kokosový olej 6 až 8, mrkvový olej se dostává až k hodnotám SPF 40, olej z malinových semen má rozsah hodnoty SPF 28 až 50. Rozptyl v udávaných hodnotách se odvíjí od kvality zpracování jednotlivých olejů a ovlivňuje ho i způsob skladování, stáří oleje apod.

Minerální filtr

Určit přesnou hodnotu SPF vzniklou kombinací přírodních olejů není tedy snadné. Navíc platí, že se SPF jednotlivých olejů nesčítají, ale celkový ochranný faktor je určen hodnotou nejúčinnějšího použitého oleje. Smícháte-li tedy tři oleje s SPF 3, 6 a 7, nebude výsledný faktor krému 16, ale pravděpodobně někde kolem hodnoty 5. Kromě toho chrání většina rostlinných olejů pouze proti UV B záření. Proto se doporučuje používat do směsi olejů s vyšší SPF a navíc přidat minerální filtr, který odráží záření, aby se nedostalo k buňkám pokožky. Běžně tento ochranný efekt zajišťuje oxid zinečnatý a oxid titaničitý, bílé pigmenty nerozpustné ve vodě. Pokud bude tvořit přibližně jednu desetinu výsledné hmotnosti krému, bude opalovací prostředek jako celek mít přibližně SPF 20. Při přidání do směsi tato složka velmi ráda tvoří hrudky, proto je pro lepší konzistenci krému nutné ji předem rozetřít v malém množství oleje nebo na závěr celou směs důkladně prošlehat například ponorným mixérem.

Proti obtížnému hmyzu

Hlavní výhodou domácího opalovacího krému je složení, které si přizpůsobíte přímo na míru. Cenově takové řešené výhodné není, při zakoupení všech surovin v dostačující kvalitě vás přípravek nevyjde levněji než běžné opalovací krémy z obchodu. Kombinaci olejů si vyberte podle svého vkusu, volte takové, které vyhovují vaší pokožce a zároveň poskytují dostatečný SPF. Oleje můžete kombinovat s másly (bambucké, mangové apod.), pro hustší konzistenci přidejte klidně i včelí vosk. Na závěr se do směsi hodí přidat pár kapek esenciálního oleje, kromě skvělé vůně dokáže obohatit krém i o další výhody. Některé esenciální oleje fungují jako odpuzovače hmyzu, vyzkoušejte třeba citronellu, estragon, mátu, levanduli nebo tymián. Vždy ale vybírejte s ohledem na citlivost a reakci své pokožky. Nezapomeňte ani na vitamín E, který regeneruje a chrání pokožku.

Domácí opalovací krém

  • 20 g bambuckého másla
  • 10 g kokosového oleje
  • 10 g oleje ze pšeničných klíčků
  • 10 g mrkvového oleje
  • 10 g včelího vosku
  • 6 g minerálního filtru (oxid zinečnatý a titaničitý)
  • 5 kapek esenciálního oleje
  • 4 kapky vitamínu E

Příprava opalovacího krému je úplně snadná, stačí všechny složky rozpustit a zamíchat. Veškeré oleje, másla a vosky dejte do skleněné misky a ohřejte na vodní lázni. Musí se rozpustit, ale nezahřívejte je příliš, tím se ztrácí užitečné vlastnosti jednotlivých látek. Vzniklou směs nechte trochu zchladnout. Přidejte práškové oxidy a důkladně pošlehejte metličkou. Vypomůže i ponorný mixér, pomocí kterého směs vyšleháte do hladké konzistence. Na závěr přikápněte vitamín E a esenciální oleje.

Domácí opalovací krém používejte podle potřeby, počítejte s tím, že se musíte natírat častěji, než při použitích klasických komerčních přípravků. Ochranu pokožky obnovujte pravidelně, nezapomínejte se znovu natřít i po pobytu ve vodě. Pokud krém zrovna nepotřebujete, skladujte ho v lednici. Do směsi se nepoužívají konzervanty, proto bude životnost krému obecně nižší.