Avokádo je pro domácí šampón ideální
Zdroj: ViDI Studio / Shutterstock.com

Nejlepší šampon si vyrobíte snadno doma. S vlasy udělá doslova zázrak

Výrobci šamponů se předhánějí v tom, čí šampon je lepší pro vaše vlasy. Co tohle ale hodit za hlavu a udělat si vlastní? Výhodou je, že si ho můžete uzpůsobit přesně charakteru vašich vlasů. Vždyť kdo jiný je zná lépe než vy? Dobrou zprávou je, že k výrobě domácího šampónu stačí pár ingrediencí.

Bez čistých vlasů by asi mnoho žen, ale ani mužů, neopustilo byt či dům. Nabídka v obchodech je široká – můžete volit variantu pro mastné vlasy, proti lupům, pro hustší hřívu, vlastně cokoli si vzpomenete. Ale teď schválně, kolik z těch šampónů, co už jste si koupili, opravdu fungovalo? Umíte si představit, kolik chemických látek se umytím vašich vlasů dostává do kanalizace? Jde to i jinak, zkuste si jednou vyrobit vlastní šampon, možná budete překvapeni, jak skvělé vlasy budete mít.

Domácí šampón dodá výživu a vlasy nezatíží Domácí šampón dodá výživu a vlasy nezatíží Zdroj: New Africa / Shutterstock.com

Základem je jedlá soda nebo kastilské mýdlo

Domácí šampón připravíte snadno Domácí šampón připravíte snadno Zdroj: Anna Ewa Bieniek / Shutterstock.com

I když bylinky zvládnou skoro vše, přece jen, vlasy potřebujeme mít po umytí opravdu čisté. Základem domácích šampónů by tak mělo být vždy něco, co je umyje. Kanadská bloggerka Madeleine Somervilleová propagující domácí výrobu kosmetiky tvrdí, že k umytí vlasů stačí i obyčejná jedlá soda. A skutečně, můžete ji klidně použít i samotnou. Jedlá soda je ale také základem mnoha receptů na domácí šampony. Takže můžete začít kombinovat a experimentovat.

Druhou, a přiznejme si trochu jednodušší, možností je kastilské mýdlo. To je tekuté mýdlo, které se vyrábí z rostlinných olejů. Pokud byste chtěli vzít domácí výrobu úplně od základu, můžete se klidně pustit i do výroby kastilského mýdla samotného. Jeho základem je olivový olej, obvykle v kombinaci s kokosovým a palmovým olejem, někdy i s dalšími příměsemi (přidat můžete také některý z esenciálních olejů). Ale teď to nepříjemné, aby vzniklo mýdlo, bude potřeba louh. Pro jeho použití je už nutná zkušená ruka, jedná se totiž o žíravinu. Pokud se vám jej nechce vyrábět, kupte si ho už hotové. Dá se docela dobře sehnat i v bio kvalitě, případně s certifikátem původu přírodních surovin. Základ pro domácí šampony tak budete mít bez práce, co z něj dokážete stvořit, to už je jen na vás.

Rozmarýn udělá vlasům dobře

Stálicí v přírodní kosmetice nebo léčení drobných neduhů je určitě rozmarýn lékařský (Salvia rosmarinus). Tahle rostlinka je opravdu tak trochu zázračná. Při aplikaci na vlasy dokáže posilovat kořínky a zabránit vypadávání, prokrvuje a prohřívá pokožku hlavy, kterou zároveň dezinfikuje, přispívá k hydrataci vlasů a jejich odmaštění, a dokáže pomoci i s lupy. Rozmarýnový šampon zkrátka hodí vaše vlasy do kondice.

Již zmíněná Madeleine Somervilleová na svém webu nabízí recept na rozmarýnový šampon, podle nějž necháte ve 250 mililitrech vroucí vody vylouhovat čerstvý rozmarýn a sušenou levanduli. Té stačí jen malá lžička, rozmarýnu by měla být větší hrst. Asi po 20 minutých vodu přeceďte a smíchejte ji se 150 mm kastilského mýdla, mandlovým olejem (100 ml) a trochou glycerinu. Pokud máte, můžete účinek zesílit ještě pár kapkami rozmarýnového esenciálního oleje. Vše stačí jen dokonale promíchat, aby se oleje spojily s vodou. A šampon je hotový.

Aloe vera podporuje hydrataci a regeneruje pokožku hlavy

Co by to bylo za zázračnou kosmetiku, kdyby neobsahovala Aloe vera? Nakonec i v obchodě najdete spoustu zázračných šamponů s touto rostlinou. Pozitivní je, že ji můžete dobře kombinovat s esenciálními oleji, takže nakonec můžete mít domácích šamponů celou řadu. I tady je ideální kombinace s kastilským mýdlem. Na 200 ml mýdla budete potřebovat asi 100 mm gelu z Aloe vera, který doplníte asi lžící vybraného oleje. Můžete použít mandlový nebo jojobový, ale poslouží také kokosový. Zbytek už je opět snadný, pomozte si šlehačem a vše spojte do hladké jednolité tekutiny. Vůni můžete doladit některým z esenciálních olejů, který máte doma.

Chcete to úplně jednoduché? Sáhněte po avokádu

Avokádo je pro domácí šamón ideální Avokádo je pro domácí šamón ideální Zdroj: Julie208 / Shutterstock.com

Pokud toužíte po naprosto, ale úplně jednoduchém receptu na domácí šampon, jeden tu pro vás máme. Stačí v obchodě koupit avokádo. Ideální je spíše hodně zralé a už měkké (nebo využijte něco z domácích zásob). Zbavte ho pecky a dužinu vydlabejte ze slupky. Vše vhoďte do mixéru. Přilijte 2 lžičky jedlé sody, a také asi 200 mililitrů vody. Dokonale rozmixujte a hurá do sprchy. Pokud zápasíte s lupy, nahraďte část vody citronovou šťávou. U tohoto šamponu je třeba vyzkoušet konzistenci. Pokud ho uděláte moc hustý, bude se těžko vtírat do vlasů, a hlavně potom smývat.

Akční letáky