Vysoký tlak není žádná legrace. Obzvlášť, když víte, že ovlivňuje funkčnost a pružnost vašich cév a tím pádem i zdraví vašeho srdce. Lékaři „vysokotlakařům“ doporučují odlehčenou stravu, která je bohatá na vitaminy, minerály.

Proto je žádoucí konzumace zeleniny (až 1 kg denně), ryb, a dietního masa. Naopak omezit by se měly veškeré průmyslově vyráběné potraviny (konzervy, uzeniny, fastfood) a jídla s přemírou soli…

Tradiční čtenářská anketa proběhla i letos. Hlasovali jste pro své oblíbené firmy. Děkujeme.

Autor videa Jan Novák vám vysvětlí, jak můžete snížit krevní tlak pomocí akupresury. Více na kanále YouTube.com.

Zdroj: Youtube

Využijte léky ze špajzky

Lidoví léčitelé ale tvrdí, že proti vysokému tlaku funguje nejen klid (tedy méně stresu), ale i spousta domácích potravin, které tenhle nepříjemný stav redukují. O jaké rostliny nebo suroviny se jedná? Budete překvapeni, protože spoustu z nich máte ve své špajzce nebo na zahrádce…

Žvýkejte koriandr

Někdo ho má rád, jiný ho nesnáší. Pravdou ale je, že toto čerstvé koření je doslova nabité vlákninou, která má velice pozitivní vliv na srdce.

To ostatně potvrdily i vědecké výzkumy, podle nichž určité složky koriandru dokážou ovlivnit ionty vápníku a acetylcholinu, což má za následek uvolnění napětí v krevních cévách. Koriandr navíc ještě vyplavuje přebytečný sodík z těla, což také snižuje krevní tlak!

Jak ho využít: Pokud trpíte na vysoký tlak, pravidelně žvýkejte lístky koriandru. Uleví vám!

Dejte si skořici

Skořice je přírodní lék na vysoký tlak. Nenahradí sice medicínské preparáty, ale každopádně vám pomůže, abyste se cítili o chlup lépe.

Jak toho využít: Ve sklenici vody rozmíchejte ½ lžičky skořice a 1 lžičku medu. Nápoj pravidelně pijte, nejlépe po ránu. Pokud vám vadí tento drink, můžete si dopřát skořici i v jiné formě, například jako posyp ovesných kaší nebo v koláčích

Vsaďte na česnek

Říká se, že česnek vyléčí spousty neduhů. V případě vysokého tlaku funguje jako podpůrný přírodní lék. Pokud ho budete konzumovat denně, určitě se vám (alespoň občas) sníží krevní tlak.
Jak toho využít: Pokud vám nevadí česneková chuť a aroma, dopřejte si tuto zeleninu co nejčastěji. Ať už na topinkách, bramborácích nebo v polévce.

Další možností je drink, který si namícháte ze 4 rozdrcených stroužků česneku, horké vody a 1 polévkového lžíce medu. Pijte ho denně, výsledek by vás měl mile překvapit.

Zamilujte si cibuli

Cibule je pro „vysokotlakaře“ doslova poklad. Obsahuje totiž látku quercetin, která zabraňuje zúžením krevních cév a udržuje hladký průtok krve. Vědci zkoumali 70 lidi s vyšším krevním tlakem, kterým podávali 162 mg cibulového extraktu denně.

Podle výsledků se krevní tlak všech zúčastněných výrazně snížil. Proto pokud trpíte hypertenzí, zahrňte cibuli do svého jídelníčku. Můžete ji použít jako posypku na sendvič, do salátů nebo i coby základ omáček či pod maso.

Související články

Zdroje: www.nzip.cz, https://hartmanndirect.com