Jak vyrobit třezalkový olej?
Zdroj: Shutterstock

Proč naše babičky v červnu trhaly třezalku a nakládaly ji do oleje

Říká se jí odpradávna bylina svatého Jana, a to nejen proto, že zářivě kvete právě kolem 24. června. Třezalku tečkovanou sbírali naši předkové pro její léčivé účinky. Nasbírejte si její květy také, je ten pravý čas.

Zlatožlutě kvetoucí bylinku můžete potkat na loukách, ale i na mezích či okrajích cest a lesů. Pokud zaváháte, zda jde skutečně o třezalku tečkovanou, vezměte list a podívejte se na něj proti slunci. Měli byste vidět malé světlé tečky, které v sobě ukrývají červené barvivo. Právě to mělo symbolizovat krev našeho Spasitele, který byl ukřižován. Podle legendy jeho krev kapala na rostliny, které sbíral jeho učedník Jan Křtitel a rozdával je zbožným věřícím. 

třezalka tečkovaná, květ, červené barvivo Květy po rozmačknutí pouští červené barvivo. Zdroj: Profimedia

Janův olej

Kromě čaje se už po staletí z třezalky připravuje také léčivý olej, zvaný Janův olej. Účinně hojí všemožné drobné rány, čerstvá zranění, výrony, oteklé žlázy. Pomůže vám také zjemnit pokožku na tváři a je vhodný na pokožku po opalování. Pokud vás trápí bolesti zad, zejména v kříži a také při ischiasu a revmatismu, pravidelně olej vtírejte na bolavá místa. Zmírňuje bolesti, odstraňuje a léčí záněty. Zklidní i bolavá bříška miminek. Vtírejte na bolestivá místa, masáže bříška miminkům provádějte vždy ve směru hodinových ručiček.

třezalka tečkovaná Zařivé žluté květy třezalky vás v přírodě upoutají na první pohled. Zdroj: Profimedia

Pro výrobu Janova oleje se používají třezalkové květy. Najdete je na slunných a suchých místech a sbírat by se měly jen za slunečného dne.

Vyberte si jeden z našich 2 receptů na domácí třezalkový olej:

Janův olej macerovaný na slunci

Květy třezalky zalijte extrapanenským olivovým olejem tak, aby byly zcela ponořené. Nádobu dobře zavřete a nechte několik týdnů na teplém místě, můžete i na přímém slunci. Z květů se do oleje uvolní červené barvivo. Poté olej přeceďte přes plátýnko do tmavé láhve. Tu dobře uzavřete. 

třezalka tečkovaná, olej Třezalkový olej má sytě červenou barvu. Zdroj: Shutterstock

Rychlý třezalkový olej s vínem

Asi 500 g květů macerujte 5 dní v extrapnenském olivovém oleji a 500 ml bílého vína. Následně vařte nad vodní lázní, dokud se víno neodpaří. Nechte vychladnout a sceďte. V oleji namáčejte gázu a používejte jako obklady na rány, popáleniny, používá se i na potírání při revmatické neuralgii. Pokud chcete olej pouze na popáleniny, je vhodné olivový olej nahradit lněným olejem.


Zdroje: www.bylinkyprovsechny.czwww.growforagecookferment.com
 

 

Akční letáky