Touha po štíhlé postavě nás nutí hledat dietu, která nám bude nejlépe vyhovovat a zároveň s ní dosáhneme skvělých výsledků. Stále větší oblibě se v posledních letech v zahraničí těší Dukanova dieta. Mimo jiné proto, že při ní nestrádáte hlady a i doporučená strava je poměrně pestrá. Dukanova dieta si postupně si získává své zástupce i u nás. V čem spočívá?
Dukanova dieta u nás zatím nepatří k nejznámějším, a tak vám přinášíme vše důležité, co o ní potřebujete vědět. Rozhodně stojí za vyzkoušení – můžete s ní totiž zhubnout a váhu si navíc udržet! Ve Francii strhla dieta doktora Pierre Dukana naprostou lavinu zájmu. Slibuje totiž, že poměrně snadno zhubnete, i když budete jíst neomezené množství povolených potravin a následně si ještě svou štíhlou postavu a nízkou váhu udržíte. Nezní to lákavě? Ženy, které ji vyzkoušely, tvrdí, že doopravdy funguje…
Podle Dukana se každý člověk rodí s určitým množstvím tukových buněk. Čím více jich máte, tím je i větší pravděpodobnost, že v budoucnu přiberete. A bohužel v tomto případě jsou znevýhodněné ženy. Pokud jíte nezdravě, anebo nad míru, buňky se roztahují, až dosáhnou maximální velikosti. Když takto pokračujete, nakonec se rozdělí na dvě dceřiné, a tím vznikne i další prostor na skladování tuku. Problém je v tom, že jedna buňka se z nich již zpátky nestane a hmotnost se kontroluje ještě obtížněji. Podle Dukana je oním krizovým bodem dosažení BMI hodnoty 28.
Čtyři fáze Dukanovy diety: Od útoku po udržovací
Dukanova dieta má čtyři fáze, které je nutné dodržovat, abyste dosáhla kýženého a dlouhodobého výsledku.
1. fáze - útočná
Krátká, avšak velmi důležitá úvodní fáze, v níž nejíte nic jiného než proteiny – maso, vejce apod. V této fázi můžete setrvat jeden až deset dní, podle toho, kolik potřebujete zhubnout. Váhový úbytek za pět dní se pohybuje kolem 3 kilogramů. Během tohoto období můžete pozorovat zhoršené dýchání a sucho v ústech – obojí je v pořádku, naopak je znakem toho, že vše je jak má a že hubnete. Velmi důležité je potom pít dostatečné množství vody.
Co jíst? Všechno, co je na seznamu níže, a to v neomezeném množství. Ostatní věci, které zde nenajdete, jsou v této fázi zakázané.
Dietní strava obsahuje často rybí a kuřecí maso.
- Libové hovězí maso, telecí a králičí. Pozor, žádné vepřové ani jehněčí! Konzumovat je můžete vařené, pečené i na grilu, avšak zcela bez tuku.
- Kuřecí a krůtí maso, ale bez kůže a vnější části křidýlek (jsou tučné). Na kačenu a husu zapomeňte.
- Libová šunka s nízkým obsahem tuku, bez tučného okraje.
- Hovězí, telecí a kuřecí játra.
- Všechny druhy ryb (kromě konzervovaných v oleji).
- Jedlí korýši.
- Maximálně dvě vajíčka denně, máte-li vysoký cholesterol, maximálně 3-4 žloutky týdně, bílky bez omezení.
- Netučné, nízkotučné mléčné výrobky – např. light jogurty, cottage sýr, odstředěné mléko. Bílé jogurty a ty s příchutí vanilky, kokosu a citronu bez omezení, ovocné nízkotučné maximálně dva denně.
- Umělé sladidlo, vinný ocet, koření, bylinky, česnek, cibule, kyselé okurky, citrónová šťáva na dochucení pokrmů, hořčice, sůl a kečup bez cukru (v rozumné míře), žvýkačky bez cukru.
K hubnutí patří nejen upravený jídelníček:
- Denně je třeba vypít alespoň 1,5 litru vody.
- Každý den si dejte 1,5 lžičky ovesných vloček (například do jogurtu)
- Doporučuje se dvacet minut rychlé chůze každý den.
- Vyvarujte se všech tuků, másla, oleje.
2. fáze - proplouvací
Ve druhé části diety mezi sebou střídáte dny výše zmíněné Útočné fáze a přidáváte zeleninu. Nejefektivnější způsob je měnit je obden, tzv. jeden den jíte vše z první fáze, druhý den také, ale přidáváte zeleninu. Můžete dny ale střídat i po cyklech, například pět dní jíte potraviny první fáze, dalších pět dní se zeleninou atd. Pokud chcete zhubnout jen málo, můžete čistě proteinové dny dodržovat jen dvakrát v týdnu (pondělí a čtvrtek), zbytek pak jít i zeleninu. V této fázi můžete vytrvat déle, dokud se nepřiblížíte požadované hmotnosti.
Co jíst? Povolená je následující zelenina, a to syrová i tepelně upravená v neomezeném množství:
Dieta sama o sobě nepomůže. Důležité je přehodnotit stravovací návyky.
Artyčok, chřest, baklažán, brokolice, hlávkové zelí, celer, čekanka, cuketa, okurka, pór, houby, cibule, paprika, dýně, ředkvička, salát, sójové lusky, špenát, tuřín, rajčata, mrkev (pouze omezeně)
Co vynechat: brambory, rýži, kukuřici, hrách, fazole a další luštěniny.
- Důležité v této fázi je pravidelně střídat proteinové dny s těmi, kdy přidáváte zeleninu, a to buď ob den, maximálně však po pěti dnech.
- Zvyšte dávku ovesných vloček na dvě lžičky denně.
- Zvyšte množství chůze, alespoň na třicet minut.
- Vypijte alespoň 1,5 litru vody denně.
Kdy krozí jojo-efekt? Podle odborníků je po dietě kritická doba, kterou si vypočítáte tak, že každé ztracené ¾ kilo vynásobíte pěti. Tak vám vyjde počet dní, kdy akutně hrozí, že váhu naberete zpět, pokud se nebudete hlídat a vrátíte se k normální stravě.
3. fáze – upevňující
- Můžete jít cokoli z proteinů (1. fáze) a zeleniny dohromady kdykoli a kolik se vám zachce. Není omezeno množství, ale ani denní doba konzumace.
- Denně můžete přidat porci ovoce (kromě druhů s vysokým obsahem cukru, jako jsou banány, hrozny, třešně, sušené ovoce).
- Každý den si můžete dopřát dva krajíčky celozrnného chleba potřeného netučným margarínem.
- Je na čase přidat i porci sýra za den (40 gramů), ovšem kromě plísňových sýrů, měkkých sýrů a kozího sýra.
- Přidat můžete i jedno jídlo z mouky týdně v první části této fáze, ve druhé potom dvě. Jedná se o následující pokrmy: těstoviny (225 g s rajčatovou omáčkou, ne krémovou, bez oleje), kuskus/ polentu (225 g, bez másla a oleje), čočku, fazole, rýži (ideálně hnědou), brambory (bez másla).
- Jíst už můžete i jehněčí maso, vepřové a šunku (bez tučných okrajů), ale maximálně jednou až dvakrát týdně.
Protože jste v dietě vytrvala dosud, máte právo na odměnu. V první části této fáze si tak můžete dopřát jedno jídlo týdně, ve druhé pak dva pokrmy týdně, a teď pozor – zcela jakékoli! Dát si můžete, na co máte chuť a co vám během předchozích fází chybělo. Jen pozor – nikdy si nepřidávejte a nikdy nejezte dvě tato jídla za sebou – pokud si pochutinu dopřejete v úterý večer a můžete dvě týdně, vyvarujte se jí ve středu ráno! Tato jídla nesmíte jíst v řadě, jinak by byla dieta neúčinná.
- Každý týden je třeba si dopřát jeden čistě proteinový den (jako z 1. fáze). Jde o jakousi pojistku, aby vám nešla váha nahoru. Doporučuje se čtvrtek.
- Dopřejte si 25 minut chůze denně.
- Nezapomínejte stále na dvě lžičky ovesných vloček denně.
Jak dlouho vytrvat ve 3. fázi? Za každého ¾ kilogramu, který jste v prvních dvou fázích zhubla, vydržte v té třetí pět dní.
4. fáze – stabilizační
Pokud jste úspěšně dokončila fázi třetí, je tu čtvrtá a poslední. Na rozdíl od jiných diet je však poněkud zvláštní a dlouhodobá – držíte ji totiž celý život! A zde jsou její pravidla:
- Jezte, co chcete, kromě čtvrtka – ten si vyhraďte na čistě proteinový den. Doživotně.
- Snažte se jídelníček držet co nejblíže tomu, jak jste jedla ve třetí fázi diety.
- Každý den si dopřejte 3 lžičky ovesných vloček.
- Denně si vyhraďte 20 minut na rychlou chůzi. Nepoužívejte výtahy, choďte po schodech.
- Dostatečně pijte, alespoň 1,5 litru denně (nejlépe vody).