Existuje spousta různých druhů dýní, ze kterých můžete připravit jak polévku, tak i hlavní jídlo nebo dokonce sladký moučník. Výhodou dýně Hokkaido je, že ji nemusíte ani loupat, a proto dýni krásně využijete naprosto celou. Dužina dýně obsahuje vysoké množství minerálů, jako je hořčík, draslík, měď, železo, zinek, fosfor, sodík a další. Dále v ní najdete také betakaroten, vitaminy A, B, C, E a K, bílkoviny, nenasycené mastné kyseliny, a hlavně omlazující kyselinu nukleovou.

Vyrobte si podle video návodu na YouTube, na kanálu Vaření se Zdenkou, rychlý domácí dýňový džem:

Zdroj: Youtube

Léčivé účinky

Dýně Hokkaido má spoustu zdravotních benefitů. Zajistí vám prevenci proti nemocem ledvin, kardiovaskulárním potížím nebo onemocnění močových cest. Díky vysokému obsahu antioxidantů považujeme dýni také za velmi účinnou zbraň proti vzniku rakoviny. Hokkaido zároveň detoxikuje organismus a podporuje trávicí systém. Do svého jídelníčku by ji měli rovněž zařadit ti, kteří se snaží zhubnout, jelikož 100 g této dýně má pouhých 36 kalorií.

Elixír mládí

Pokud budete přes podzim a zimu pravidelně konzumovat dužinu z dýně, výrazně zpomalíte stárnutí organismu. Stačí, když smícháte dohromady šťávy ze tří zdraví prospěšných zelenin. Přichystejte si proto 2 dl šťávy z dýně, 2 dl šťávy z červené řepy a 1 dl šťávy z mrkve. Vše promíchejte dohromady a hotový elixír proti stárnutí vypijte po douškách.

Proti vráskám

Zpozorovali jste na svém obličeji tvořící se vrásky? I v tomto ohledu může být dýně Hokkaido velmi nápomocná! Lžíci najemno nastrouhané dýně smíchejte se dvěma lžícemi zakysané smetany a lžičkou čerstvě vymačkané citronové šťávy. Vzniklou směs naneste na obličej i dekolt a po 20 minutách působení směs opláchněte vlažnou vodou. Tato kúra pokožku dokonale zhydratuje a zamezí vzniku nevzhledných vrásek.

Tinktura na bolest

Z čerstvě vymačkané šťávy z dýně si můžete vyrobit i domácí tinkturu, která ulevuje od bolesti unavených rukou a nohou. 3 dl dýňové šťávy smíchejte s 2 dl 60% lihu. Směs poté nalijte do skleničky, kterou skladujte v lednici. Dle potřeby potírejte na noc bolavá a unavená místa. Uvidíte, jak se ráno opět budete cítit jako rybička!

Využití dýňových semínek

Dýňová semínka jsou také přírodní zásobárnou spousty prospěšných látek, které lidské tělo potřebuje. Semínka proto můžete opražit a jíst je například k filmu. Takovéto zobání vám pomůže při problémech s močovým ústrojím nebo ledvinami.

Související články

Zdroje: sever.rozhlas.cz, vitalia.cz, styl.instory.cz