Dýně jsou lahodnou zeleninou a dají se z nich vykouzlit nejrůznější pokrmy. Nejen jejich dužina je ale dobře využitelná. Až se budete do dýně znovu dobývat, semínka nevyhazujte. Mají totiž opravdu velký vliv na naše zdraví. Ostatně už naše babičky věděly, jaký poklad v sobě dýně ukrývají a semínek se nezbavovaly. Drobné chroupání dokáže zatočit s parazity ve střevech a podpořit správnou funkci zažívacího systému.
Dýňová semínka však většinou skončí v koši jako nechtěný odpad. To je však velká škoda. Jsou malým pokladem plným zdraví. Pokud je navíc správně upravíte, můžete si na nich pochutnat třeba u televize. Stačí vám jen vydlabaná dýňová semínka, koření a plech.
Jak si toto zdravé chroupání připravit, se podívejte ve videu na YouTube (kanál Prázdný talíř):
Nabitá vitaminy
A v čem tkví zázrak dýňových semínek? Jsou doslova nabitá vitaminy, které náš organismus potřebuje. Najdeme v nich vitamin A, vitaminy skupiny B, ale také vitamin C a vitamin K. Za zmínku stojí i vitamin E. Jsou také zdrojem pro naše tělo důležitých aminokyselin a obsahují i slibné množství minerálních látek. Mezi nimi hořčík, fosfor, zinek, mangan, železo i měď.
Pleť jako z porcelánu
Díky kombinaci živin jsou dýňová semínka skutečným lazebníkem pro naše tělo. Zinek a kombinace vitaminů mají blahodárné účinky na pleť. Posilují vlasy i nehty a udržují vlasovou pokožku ve skvělé kondici.
Pravidelná konzumace jadérek dokáže oddálit projevy alopecie. Zároveň pomáhá udržovat pokožku krásně zdravou, bez akné a zánětlivých puchýřků. Také zatočí s projevy stárnutí a zbavují pleť vrásek.
Zažívání bez parazitů
Jako ďas jsou semínka na zdravé zažívání. Díky látce zvané cucurbitin, která je v semínkách obsažená, je velkým pomocníkem při boji s parazity. Pravidelná konzumace blahodárného chroupání pomůže nezvané hosty vyhnat z vašeho těla, očistit střeva a dát zažívací trakt zase do pořádku. Semínka podle vědců upravují zažívání, zbavují projevů nadýmání, plynatosti, ale i průjmů nebo zácpy. Že se vás paraziti netýkají? Možná nemáte pravdu.
Podle Světové zdravotnické organizace se potýká s parazity ve svém těle až 3,5 miliardy obyvatel Země. Do těla se mohou dostat naprosto jednoduše orální cestou – konzumací tepelně neupraveného masa; dále pak kontaktem s infikovanými zvířaty, stačí, pokud máte doma zvířecího mazlíčka a ten se nakazil parazity při běžné procházce.
Pokud trpíte častými zažívacími obtížemi, nevysvětlitelnou únavou, bolestmi hlavy, nespavostí, zvýšenou teplotou, možná si zkuste dopřát dýňovou kúru.
Intenzivní kúra s dýňovými semínky
Máte-li podezření, že něco s vaším zažíváním není v pořádku, zkuste třídenní semínkovou kúru. Rozmixujte 130 gramů dýňových semínek se 100 mililitry mandlového mléka. Pokud se vám bude zdát pasta příliš hustá, nařeďte ji mírně vodou.
Pastu konzumujte na lačný žaludek, třeba místo snídaně. Zhruba po hodině ji zapijte sklenicí čisté vody. Kúru si dopřejte pouze tři po sobě následující dny. Pak se vraťte k normálnímu zdravému jídelníčku.
Zdroje: www.prostreno.cz, ncbi.nlm.nih.gov