Kvalitní spánek je nezbytný pro naše fyzické i duševní zdraví. V současné době však mnozí z nás trpí nespavostí či nekvalitním a přerušovaným spánkem, což má negativní dopad na celkovou životní energii, náladu a samozřejmě i zdraví.

Ke zlepšení spánku přispívá nejen jeho pravidelný režim a dostatek aktivního pohybu, ale i kvalitní a správný jídelníček. Stačí do něj zařadit potraviny, které k lepšímu spaní značně přispívají. Řadí se k nim i chutná dýňová semínka. Kolik byste jich měli denně zkonzumovat, abyste si krásně pospali?

Dejte si zdravé zobání! Jak připravit pražená dýňová semínka? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu Prázdný talíř:

Zdroj: Youtube

Dýňová semínka

Tento druh semínek má na náš organismus nesmírně pozitivní vliv a příjemné přínosy. V Mexiku byla dýňová semínka oblíbená už před více než 7500 lety a v mnoha kulturách se vždy využívala jako účinný přírodní lék.

Jedná se totiž o bohatý zdroj významných živin, zdravých tuků, vitamínů a minerálů. Dýňová semínka obsahují zejména zinek, hořčík, draslík, selen, vápník, železo, aminokyseliny, vitamin E a vitamin K. Jsou také bohatá na antioxidanty a rostlinné sloučeniny známé jako fytosteroly.

Pestré použití

Dýňová semínka si můžete jednoduchým způsobem opražit a jíst je samotné. Také je lze využít jako součást mnoha pokrmů. Hodí se do všech zeleninových i ovocných salátů, ale i do polévek, omáček a jako příměs do mletého masa. Výborné jsou i jako doplněk jogurtů s ovocem.

Zaručí klidný a hluboký spánek

Patříte k jedincům, kteří špatně usínají, během noci se probouzejí, obrací se ze strany na stranu a snaží se opětovně usnout? Zařaďte dýňová semínka do každodenního jídelníčku! Nejenže vás příjemně zasytí, ale pomohou vám ke kvalitnějšímu a hlubšímu spánku.

Obsahují totiž i esenciální aminokyselinu tryptophan, která to umí zařídit. Jedná se o předstupeň serotoninu, stabilizačního hormonu, který se přeměňuje na spánkový hormon melatonin. 

Kolik semínek denně?

Pokud chcete, aby semínka nastartovala váš spánek, dopřávejte si je v podvečer před spaním. Každý den jich zkonzumujte alespoň 50 gramů.

A bonusy navíc?

Pravidelná dávka dýňových semínek vám přinese i další výhody! Kombinace obsažených látek je také účinná proti mnoha typům rakoviny. Pravděpodobnost vzniku rakoviny prsu snižují až o 23 %. Dýňová semínka jsou také výbornou variantou pro ženy v menopauze, kdy efektivně snižují její nepříjemné průvodní projevy.

Související články

Zdroje: www.idnes.cz, www.zdravoslav.cz, www.biolekar.cz