Třapatka nachová (Echinacea purpurea), tradiční léčivá bylina severoamerických indiánů je u nás čím dál oblíbenější. Dovede významně podpořit vlastní obranyschopnost organismu proti infekcím a navíc potlačuje bakterie i některé viry.

Tajemství účinku

Léčivé jsou všechny části rostliny – nať, květ i kořen, ve kterém jsou však účinné látky koncentrovány nejvíce. Dávejte proto přednost přípravkům, které obsahují šťávu z kořene – jsou méně časté, ale v dobře zásobených lékárnách k dostání. Tinktura je považována za účinnější, nežli echiancea v tabletách či tobolkách. Pro děti jsou určené sirupy z echinacey bez alkoholu.

Třapatka obsahuje řadu komplexně působících látek: estery mastných kyselin, polysacharidy, sekviterpenické alkoholy, silici, třísloviny a řadu dalších.

Jak echinaceu užívat?

Echinaceová kůra by neměla trvat déle než tři týdny či měsíc. Pokud ji potřebujete zopakovat, nechejte mezi dvěma kůrami týdenní pauzu.

Nejúčinnější je čerstvá šťáva z rostliny, která se konzervuje lihem.

  • Preventivně, v období kdy hrozí onemocnění kvůli oslabení organismu či vnějším vlivům, se užívá třikrát denně po 20 kapkách.
  • Při propukajícím onemocnění užívejte 10 kapek každou hodinu, po dobu dvou až tří dnů – dokud se příznaky nezmírní. Dále pokračujte preventivní dávkou. Přímé působení echinacey na imunitní systém je totiž krátkodobé.

Čím dříve při prvních příznacích infekce začnete bylinu podávat, tím větší má šanci pomoci. Pokud nemoci přímo nezabrání, obvykle zkrátí a zmírní její průběh a také zabrání návratu. Pomáhá i při infekcích močových cest, oparech a řadě dalších problémů, jež s imunitou souvisí.

Lékárna na zahradě

Třapatou lze bez obtíží pěstovat, je dokonce oblíbenou okrasnou trvalkou. Na zahradě je známější pod synonymem Rudbeckia. Semínka se sejí v březnu. Existuje i mnoho kultivarům, vyšlechtěných k ještě větší okrasnosti.

Na zahradě přináší echinacea užitek nejen lidem, ale i včelkám a motýlům, neboť je to hmyzem oblíbená medonosná rostlina. Sami si z ní pak můžete připravit vlastní tinkturu.

Domácí tinkura z echiancey:

  • 100 g jemně nasekaného či nastrouhaného kořene přelijte 500 ml 60% lihu.
  • Nechejte při pokojové teplotě luhovat minimálně týden, každý den protřepejte.
  • Místo kořene můžete použít 150 g kvetoucí natě.

Příbuzná jednoletá třapatka úzkolistá (Echinacea angustifolia) či Echinacea pallia mají účinky shodné, třapatka úzkolistá je dokonce považována za nejůčinnější a řada preparátů se vyráví právě z ní.