obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Edice Receptář: Zdraví do kapsy pro klidný tep i spánek

Současná medicína přispívá k vyšší délce lidského života. Ale jak to udělat, abychom si léta navíc užili ve zdraví, abychom se stále cítili dobře? Novinka Edice Receptář připomíná to nejdůležitější, čím si životní elán a pohodu ubráníme před nemocemi.

Zdraví máme ve svých rukách, zdůrazńuje se v úvodu útlé, ale informacemi, radami a doporučeními nabité publikaci Zdraví do kapsy nově vydané v praktické řadě Edice Receptář.

Přes svůj kapesní formát (zhruba velikost sešitu A5) se ke knížce čtenář má proč vracet: Lze ji sice přečíst a prolistovat naráz, ale každého zřejmě zaujme jiná , a to nejspíš právě podle individuálního zdravotního stavu.

Nejčastější problémy

Zdraví do kapsy podrobně probírá nejznámější nemoce a zdravotní potíže, které trápí současné pacienty. Jedna z kapitol je také věnována vysokému krevnímu tlaku. Hypertenzí trpí více než třetina obyvatel vyspělých zemí.

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Odborníci odhadují, že až čtvrtinu úmrtí lidí starších 40 let přímo či nepřímo zapříčinil vysoký krevní tlak.

Vysoký krevní tlak patří mezi nejčastější onemocnění srdce a cévního oběhu. Není-li včas a dobře léčen, přivodí vážné zdravotní komplikace, někdy smrt.

Přitom se hypertenze dá dobře ovlivnit léky, a zabránit tak následným onemocněním, jako je srdeční infarkt nebo mozková mrtvice.

obrázek z archivu ireceptar.cz zdraví do kapsy Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Publikace Zdraví do kapsy podrobně představuje příčiny nejčastějších zdravotních problémů dneška a způsoby léčby, a to v kapitolách: 

  • Když bolí hlava
  • Jak žít s cukrovkou
  • Co s vysokým cholesterolem
  • Nachlazení a chřipka
  • Každého občas bolí záda nebo klouby
  • Když počítání oveček nepomáhá (o nespavosti)
  • Obezita není banalita
  • Vysoký krevní tlak nebolí, ale zabíjí

Senioři objeví v knize sedmero připomenutí toho nejdůležitějšího, co by člověk s přibývajícími lety rozhodně neměl zanedbávat.

Nanejvýš užitečné mohou být také popisy sedmi příznaků, které mohou signalizovat vážnou nemoc a které je radno brát velmi vážně.

Dobré jídlo léčí

Úvodní část knížky se pod názem Jídlo léčí detailně věnuje souvislostem zdravotního stavu se stravou a nabízí výčet surovin, pokrmů a nápojů zvlášť významných pro lidský organismus.

chutné, ale i zdravé recepty chutné, ale i zdravé recepty Zdroj: Archiv ireceptar.cz  

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Mezi recepty zájemci najdou třeba návod na přípravu čokoládových sušenek − jistěže z kvalitní hořké čokolády a kakaového prášku s náležitě vysokým procentem kakaa.

Nechybí ani množštví zajímavých receptů, a to v pestré skladbě nejrůznějších potravin. 

Četné tipy pro každodenní jídelníček obsahují také části věnované chorobám.

  • Dozvíte se třeba, že mandle tiší bolest, jak malá sklenka vína v době jídla prospěje diabetikům, proč obyčejná ovesná kaše umí snížit hladinu cholesterolu v krvi nebo co dokáže česnek, šampion mezi přírodními antiseptiky. 

Ostatně recepty na zdravé pokrmy procházejí celou publikací jako červená nit a už mnohé názvy znějí více než slibě: grilovaný losos se špenátovým soté, cuketová frittata, mrkvový koláč... 

Akční letáky