Erythritol se v posledních letech stal značně populární alternativou cukru. Mluví se o něm jako o zdravém sladidle, které má navíc účinky blahodárné pro naše zdraví. Prozradíme vám o něm vše podstatné.

Způsobuje erythritol mrtvici a infarkt? Podívejte se na zajímavé YouTube video na kanálu Change Health Fit:

Zdroj: Youtube

Co je erythritol

Erythritol je polyol, druh cukerného alkoholu. Přirozeně se vyskytuje v malých množstvích v některých rostlinách a ovoci, ale pro průmyslové použití se vyrábí fermentací glukózy. Erythritol má přibližně 60 až 70 % sladkosti cukru, ale neobsahuje kalorie a nezvyšuje hladinu cukru v krvi.

Výhody erythritolu

Erythritol se v těle nemetabolizuje na glukózu, takže nezpůsobuje nárůst hladiny cukru v krvi a je vhodný pro diabetiky a osoby s inzulínovou rezistencí. Na rozdíl od běžného cukru nekrmí nežádoucí bakterie způsobující zubní kaz, je tedy šetrný nejen k zubům, ale i dásním. Erythritol také podporuje zdraví střevní mikroflóry a funguje jako účinné prebiotikum. Díky nízkému obsahu kalorií a nulovému vlivu na hladinu cukru v krvi je erythritol oblíbeným sladidlem pro osoby dodržující nízkokalorické a keto diety.

Nevýhody a rizika

U některých jedinnců může konzumace velkého množství erythritolu způsobit zažívací potíže jako je nadýmání, průjem a bolesti břicha. Občas se vyskytují názory, že toto sladidlo může být spojené s mírně zvýšeným rizikem srdečních infarktů a mrtvice. K potvrzení je však potřeba ještě další výzkum. Erythritol je na trhu relativně novou přísadou a neexistuje mnoho dat o jeho dlouhodobých účincích na zdraví.

Erythritol má svá pro i proti

Na jedné straně je sladidlo bezpečnou a zdravější alternativou cukru pro osoby s diabetem, pro všechny, kteří chtějí zhubnout a zcela určitě i pro jedince, kteří si chtějí uchovat dlouhou dobu zdravé zuby. Na druhou stranu existují určitá rizika ohledně jeho vlivu na zažívání a kardiovaskulární zdraví. Proto to s jeho používáním nepřehánějte a raději sladké zkuste omezit.

Tip na závěr

Pokud teprve o využívání erythritolu uvažujete, začněte s malým množstvím a sledujte, zda se u vás neobjeví nějaké nežádoucí účinky. Pokud máte jakékoli zdravotní problémy, poraďte se s lékařem, zda je pro vás erythritol vhodný. Sladidlo by nemělo být používané jako náhrada zdravé stravy a životního stylu. Pro udržení zdraví je důležité konzumovat dostatek ovoce, zeleniny a celozrnných potravin a pravidelně se hýbat.

Související články

Zdroje: www.chocolatehill.cz, www.vimcojim.cz, www.cs.wikipedia.org