Pelyněk estragon je velice známý jako součást provensálského koření, která skvěle ochutí pokrmy, ale pomáhá i s jejich lepším trávením. Původem rostlina pochází z Asie a u nás ji můžete pěstovat přímo na zahradě, ale i v nádobách na terasách a balkonech. Kromě toho, že je pelyněk zdravou přísadou mnoha kuchyní, hlavně té francouzské, má na kontě i mnoho pozitiv důležitých pro lidské zdraví.

Estragon je silný antioxidant

Z nutričního hlediska je estragon naprostou jedničkou. Jedná se o silný antioxidant, plný vitamínů, především A, B6 a C. Ve vysokém počtu jsou zastoupeny i užitečné silice a minerální látky jako železo, hořčík, zinek, jód a vápník. Velice užitečné jsou i močopudné účinky. S čím vším estragon pomůže?

Hlídá správnou hladinu glukózy

Estragon v těle pozitivně ovlivňuje regulaci glukózy a správného využití inzulínu. Obsažené esence mohou koncentrace cukru v krvi snížit dokonce o celých 25 %. Pouhý 1 g této bylinky, který si dopřejete ráno před snídaní a večer před spaním, vám pomůže se správným vyměšováním inzulínu, což přímo ovlivňuje náležité hladiny cukru v krvi.

Pomáhá správnému trávení

V přírodní medicíně se pelyněk často využívá k léčbě mnohých trávících potíží. Protože stimuluje vylučování žluče, podporuje tak kvalitní trávení. Velice příznivě působí i při potížích se žlučníkem a žaludkem. Dokáže vás zbavit křečí, nadýmání a plynatosti. Stejně tak je významným pomocníkem při nechutenství, jelikož povzbuzuje chuť k jídlu. Pelyněk vás dokonce bude chránit před některými střevními parazity.

Trpíte nespavostí? Pijte pelyňkový čaj

Nedostatek spánku negativně ovlivňuje celý organismus. Jakmile je ho nedostatek, člověk je nejen unavený, ale strádají i všechny tělesné orgány a tkáně, které se během spánku regenerují. Ke klidnému nočnímu odpočinku vám pomůže estragon, a to díky svým sedativním účinkům.

Utlumí bolesti

V případě, že vás trápí jakékoliv dlouhodobé bolesti, vsaďte opět na pelyněk. Právě díky zvýšeným utlumujícím efektům, je brzy nebudete cítit. dokonce to nemusíte přehánět s množstvím, protože je účinnější při menších dávkách. Velice se osvědčil v léčbě artritidy.

Zvládne i nechutenství

Estragon najde i vaši ztracenou chuť k jídlu, protože umí stimulovat hladinu hormonu sytosti.

Usměrňuje ledviny

Látky obsažené v pelyňku podporuji správnou funkci ledvin, čímž zajišťují rychlejší vylučování odpadních látek z těla.

Zajímavost na závěr

Íránští vědci se domnívají že estragon se s přehledem poradí s likvidací bakterií Staphylococcus aureus a Escherichia coli, které jsou zodpovědny za kontaminované potraviny.

Zdroje: www.bylinky21.eu, www.bylinkovo.cz, www.vitalweb.cz