Ze slunečního záření čerpáme energii a psychickou pohodu. Kromě toho je UV záření potřeba k přeměně vitamínu D na jeho aktivní podobu. Přesto bychom při pobytu na slunci měli být obezřetní. Za posledních třicet let stoupl výskyt melanomů v ČR 4x a riziko rakoviny kůže je stále větší. Nadměrné slunění také přispívá ke stárnutí kůže, takže pokud nechcete za pár let vypadat jako postarší kovboj, je důležité podniknout preventivní kroky. Projděte si s námi nejdůležitější fakta a mýty o opalování.

Na letní dávku slunečního záření se musíme připravit

Zažité, ale ne zcela rozumné. Kůže si pamatuje všechny dávky záření a sčítá je. Vhodnější je kůži na dovolené více chránit.

Před odjezdem na dovolenou někteří lidé navštěvují solária a „trénují“ kůži na pobyt na slunci. Ano, pokožka s větším množstvím melaninu se tak snadno nespálí. Ale každou porci UVA i UVB paprsků si pamatuje a ukládá a není potřeba ji zatěžovat víc, než je nutné. Lepší volbou je odjet k moři neopálení a více se chránit.

Další doporučovanou předopalovací taktikou je užívání betakarotenu. Tento potravinový doplněk je provitamín vitamínu a je obsažen například v mrkvi. A stejně jako propůjčuje oranžovou barvu mrkvi, získává i pokožka člověka podobné zbarvení. Nechrání tedy před spálením, jenom se v kůži ukládá nadměrné množství této látky a ta díky tomu působí hnědší. Betakaroten lze doporučit pouze jako antioxidant, který chrání a posiluje buňky a pomáhá napravit škody napáchané slunečními paprsky.

Mazat krémy se musím jen na dovolené

NE. Opalovacím krémem se musíme mazat vždy, když vystavujeme pokožku slunečním paprskům.

Dobrý opalovací krém musíme mít neustále po ruce. Nejenom, že zabrání průniku zdraví ohrožujícího UV záření k pokožce, ale zároveň se postará o její promaštění a hydrataci. Látky obsažené v krémech buď záření absorbují nebo jej odrážejí a poskytují tak spolehlivou ochranu před škodlivými paprsky. I při cestě na nákup nebo do práce se můžete snadno spálit, nejvíce ohrožené části těla jsou obličej, dekolt, ruce a nohy. Dámy mají situaci snadnější, některé prostředky dekorativní kosmetiky přímo obsahují ochranné složky.

Komerční přípravky nejsou jedinou volbou pro zdravé opalování, vyznavači přírodní kosmetiky mohou sáhnout po rostlinných olejích. Vysoký ochranný faktor má olej z malinových nebo mrkvových semínek, jejich SPF (angicky. sun protection filter) se pohybuje kolem 30.

Čím vyšší ochranný faktor, tím lépe

ANO, ale... vhodný ochranný faktor volíme především s ohledem na to, k jakému fototypu patříme.

Číslo ochranného faktoru nám udává časový úsek, po který můžeme zůstat na slunci bez rizika poškození pokožky a spálení. Platí tedy, že čím vyšší je ochranný faktor, tím déle se můžeme slunečním paprsků vystavovat. Pro správný výběr krému je potřeba znát svůj fototyp a čas, který hodláme strávit na sluníčku. Rozlišujeme 4 základní fototypy pokožky podle citlivosti na sluneční záření, tedy maximální dobu, po kterou se pokožka nespálí bez jakékoli ochrany.

  • Fototyp 1 5 - 10 minut
  • Fototyp 2 10-20 minut
  • Fototyp 3 15-25 minut
  • Fototyp 4 25-35 minut

Tedy například osoba s fototypem 1 chce pobývat venku dvě hodiny. Vydělíme požadovanou dobu 10 (doba, za kterou se spálí fototyp 1) a dostaneme ochranný faktor, který je třeba použít (120/10 = 12).

Když budu používat ochranné krémy, tak se neopálím

NE, toto tvrzení není pravdivé. K opálení pokožky dochází i ve stínu nebo při koupání.

I ten nejlepší krém propustí část slunečních paprsků až do kůže a spustí produkci melaninu. Vaše kůže zhnědne, ale méně intenzivně a za delší dobu. Nezapomeňte, že se opálíte i ve stínu nebo pod vodou, kde ochranné krémy téměř nepoužíváme. Kdo se bez bronzové kůže z dovolené vrátit nechce, vybere si přípravky, které chrání pokožku před škodlivým zářením a zároveň umožňují její zhnědnutí. Obsahují přírodní složky spouštějící syntézu melaninu v pokožce a urychlují její opálení.

Po opalování se musíme o pokožku postarat

ANO, pokožce bychom měli věnovat dostatečnou péči i po opalování.

Po slunění bychom měli pokožku co nejvíce hydratovat a ošetřit vhodným poopalovacím přípravkem s obsahem panthenolu. Pokud je zčervenalá a podrážděná, přiložíme studený obklad a chladíme vodou ve spreji. Ulevit si můžeme přiložením jogurtu nebo tvarohu na podrážděná místa či koupelí s přísadou podmáslí nebo jogurtu. Zklidnit pokožku pomůžou výrobky s přídavkem aloe vera, hojení popálenin je jedním z jejích mnoha léčivých účinků. Před sluníčkem se na chvíli schováme a dopřejeme si čas na regeneraci.

Užijte si krásné prosluněné dny a myslete na svoji pokožku, aby se vám později neodvděčila vráskami, ztrátou elasticity nebo v nejhorším případě vážným onemocněním.