Fibromy i bradavice jsou drobné nezhoubné výrůstky na kůži, které jsou sice neškodné, ale nepraktické a někdy i z estetického hlediska nechtěné. Tento nebolestivý kožní útvar je poměrně častý a řeší ho značná část populace. Vždy není od věci konzultace s kožními odborníky. Stejně tak můžete léčbu podpořit domácími prostředky. Naše babičky si s tímto problémem zpravidla uměly poradit, a to díky použití jablečného octa.

Co pomáhá na bradavice se můžete podívat na kanálu Lekovite Biljke:

Zdroj: Youtube

Bradavice

Jedná se o malé a na povrchu zrohovatělé výrůstky na kůži, které jsou zpravidla nakažlivé, ale na zdraví vás neohrozí. Příčinou vzniku je působení lidského papilomavirusu HPV. Pokud tedy bradavici máte, myslete na to, že se šíří kontaktem, a to hlavně v domácnosti mezi jednotlivými členy rodiny nebo ve společných prostorách.

Fibromy

Kožní výrůstky vznikají spontánně a jedná se o druh nádorů, který je nezhoubný. Fibromy jsou tvořené pojivovou tkání, která není schopna metastázovat. Jsou to zpravidla drobné uzliny o velikosti od 1 mm do zhruba 1 cm a nejčastěji vyrůstají pod pažemi a prsy, na krku, pod koleny, někdy i kolem očí. Většinou se jedná o místa, která jsou nějakým způsobem namáhaná.

Fibromy mají různé vybarvení, od světle růžové přes červenou a fialovou až po hnědou. Charakteristické pro ně je to, že doslova visí na stopce, a proto jsou nebezpečné hlavně proto, že se mohou snadno odtrhnout a následně zanítit. Zkuste na tyto kožní nešvary vyzrát přírodní cestou.

Jablečný ocet

Velice účinnou metodou na tyto kožní nešvary je použití jablečného octa. Na inkriminované místo pravidelně přikládejte tampon namočený v octu a nechte vždy působit alespoň 10 minut. Postup opakujte 2krát denně, dokud se bradavice nevyloupne a fibrom neodpadne. Buďte však vždy opatrní a nanášejte ocet jen na bradavici či výrůstek, aby nedošlo k podráždění okolní zdravé pokožky.

Cibulová šťáva

Perfektním řešením je v tomto případě také léčivé šťáva z cibule. Nejprve cibuli rozřízněte a udělejte uprostřed důlek. Nasypte do něho špetku cukru, za chvíli cibule pustí šťávu. Tímto léčivým nektarem potírejte pravidelně postižené místo.

Česnek naložený v octu

Zkusit můžete i další babskou radu. Stačí, když si naložíte na týden česnek do octa! Tímto roztokem pak bradavice či fibromy pravidelně potírejte a na noc na ně přikládejte obklady. Postup opakujte, dokud kožní deficit nezmizí. Okolní pokožku vždy ochraňte mastným krémem, nejlépe měsíčkovým, protože ocet kůži vysušuje.

Související články

Zdroje: prozeny.cz, slunecnyzivot.cz, novinky.cz