Říká se mu také jinan dvoulaločný. Ve své domovině – Asii – je považován za symbol dlouhověkosti. A není divu. Podle vědců je jeden z jinanů považován za nejstarší strom na světě. Roste v čínské provincii Guizhou, v okrese Changshun a říká se, že je starý tisíce let. Zda jde o pověru nebo pravdu, nikdo neví. Ale to nevadí. O jinanech je totiž známé, že vydrží dlouho a patří mezi nejodolnější stromy světa.

Ve videu uvidíte výpověď youtubera Dr. LeGranda, který si dopřál třicetidenní kůru s ginkgo bilobou:

Zdroj: Youtube

Přírodní lék po dlouhá staletí

Ozdobou jinanu dvoulaločného jsou jeho listy, které vypadají jako rozevřená sukénka. Podle vědců jde o zelený zázrak, který obsahuje velké množství prospěšných látek – zejména terpeny a flavonoidy. Číňané o jeho zázračných vlastnostech věděli mnohem dříve a využívali ho ve své medicíně. Listy ginkga byly především využívány jako přírodní lék na imunitu a posílení zdraví.

Od té doby, co ginkgo bilobu (nebo chcete-li jinan dvoulaločný) objevila západní medicína, stal se z něj přírodní lék na posílení paměti, posilovač duševní rovnováhy nebo zázračná medicína na prokrvení končetin. A to není všechno!

Elixír mládí

O ginkgu se čím dále častěji mluví jako o vynikajícím doplňku stravy, který dokáže řešit i další problémy lidského zdraví. Hodně se používá na podporu oběhového systému. Výzkumy ale zároveň prokázaly, že ginkgo je výborný antioxidant. Dokáže potlačit stárnutí těla (a orgánů), zlepšit jeho kondici a podpořit základní smysly, jako je sluch a zrak. Co se tedy stane, když tohoto „exotického zelenáče“ přizvete do svého života a strávíte s ním celý měsíc? Na tuhle otázku vám odpoví youtuber Dr. LeGrand, který účinky vyzkoušel na vlastní kůži.

Zelený zázrak na lepší paměť

„Dal jsem si za úkol, že denně budu užívat 150 mg ginga biloby,“ začíná svůj experiment sympatický youtuber a pokračuje: „Zpočátku jsem nepociťoval vůbec žádný rozdíl. Prostě to bylo stejné, jako kdybych nic nebral. Změnou byl druhý týden, kdy jsem nasadil laťku o kousek dál a bral 300 mg ginkga biloby. Cítil jsem mírné zlepšení. Trochu mi odpadla únava a zlepšila se mi paměť. Třetí týden byl pro mě zásadní, protože jsem neměl skoro žádnou migrénu!“

Správné dávkování je zásadní

Zkušenosti youtubera dokládají i výzkumy vědců, kteří zjistili, že ginkgo biloba obsahuje takzvané terpenové laktony, které prokrvují mozek a zásobují ho kyslíkem. Obě tyhle „životadárné síly“ způsobují lepší paměť, koncentraci a tříbí smysly. Výzkumy také prokázaly, že výtažky z gingka redukují nepříjemné projevy tinitu (hučení v uších). Přestože jde o přírodní lék, je potřeba držet se doporučené denní dávky od 120 do 240 mg. Pokud ji překročíte, můžete to vést k nepříjemným vedlejším účinků, jako je nevolnost, bolest hlavy, alergie nebo ztráta koncentrace.

Večer udělá více škody než užitku

Užívání doplňků stravy s ginkgo biloba má ještě jedno specifikum – nesmí se užívat večer, protože může způsobovat nespavost. Daleko vhodnější jsou dopolední hodiny. Odborníci kvitují, že ginkgo biloba je sice skvělý životabudič, ale může narušovat vstřebávání některých léků. Určitě se mu vyhněte, pokud užíváte léky na ředění krve nebo nesteroidní antirevmatika (paracetamol, ibuproenum, kyselinu acetylosalicylovou). Nevhodný je také pro děti, těhotné či kojící ženy a všechny lidi před operačním zákrokem. Tak pozor na to!

Související články

Zdroje: www.euclekarna.cz, zdravi.euro.cz