Hadovka smrdutá (Phallus impudicus) neboli penis nestoudný, což je překlad latinského názvu v mládí připomíná vajíčko, kterému se říká čertovo vajíčko. Naopak v dospělosti si vzhled už asi umíte představit, čímž si nejspíše získala své jméno. Její účinky byly známy již ve středověku. Lidé ji používali především na zvýšení potence. Dávali je také dobytku pro podporu rozmnožování. Ještě aby ne, když byla zasvěcena bohyni úrody a plodnosti Ceres.

Nejen jako účinné afrodiziakum

Hadovka má, mimo jiné, silné diuretické a antibakteriální účinky. Používá se hlavně na ledviny, plíce, slezinu a žaludek. Je výborným antioxidantem a pomáhá při rakovině rtů. Konzumovat ji můžete rovněž při onemocnění dnou, na kterou má pozitivní vliv. Svými léčivými účinky pomůže rovněž mužům, respektive jejich rozmnožovacímu ústrojí. Vhodná je také při prevenci onemocnění prostaty. Podívejte se na video, kde se o hadovce dozvíte víc:

Zdroj: Youtube

Kde hledat hadovku?

Ptáte se, kde takovou houbu vůbec naleznete? Můžete ji najít právě v tento čas, jelikož roste od léta do podzimu. Od růstu ji neodradí ani sucho, jako většinu jiných hub. Potřebuje pouze dostatečné množství dusíku v půdě, což se vyskytuje především v bukových lesích. Najdete ji ale také ve smíšených či jehličnatých lesích, parcích nebo na okrajích cest. Můžete se zkusit podívat i na zahradu. Je možné, že i tam na ni narazíte.

Jedlá a překvapivě dobrá

V kuchyni se hadovka používá, když je v mladém stádiu. Vajíčko zbavte rosolovité hmoty a nakrájejte na plátky. Buď v trojobalu nebo přírodně už jen osmažíte a můžete jíst třeba s topinkou. Dopřejete si tak pochoutku, připomínající chuť smaženého hermelínu, s blahodárnými účinky.

Související články

Zdroje: researchgate.net, nasezahrada.com, zboznovanazena.cz, idnes.cz