Hemoroidy jsou stále pro většinu lidí tabu.
Zdroj: Profimedia

Kurkuma je úžasný pomocník v boji s hemoroidy. Jak ji správně použít?

Trápí vás hemoroidy? Zkuste si připravit mast s kurkumou. A přinášíme vám i další tipy, které stojí za vyzkoušení, protože mohou zmírnit tyto nepříjemné zdravotní obtíže.

Hemoroidy jsou pro většinu lidí stále tabu. Jejich ostych ale není na místě, čím později za lékařem přijdou, tím hůře. V počátečním stádiu se totiž dají hemoroidy vcelku dobře léčit. Jelikož se s hemoroidy setkal každý druhý Čech, odhoďte zábrany a jednejte, nejste rozhodně s tímto problémem první a ani poslední.

Hemoroidy provází bolest, svědění a krvácení v oblasti konečníku. Hemoroidy provází bolest, svědění a krvácení v oblasti konečníku. Zdroj: HENADZI PECHAN / Shutterstock.com

Co jsou to hemoroidy

Hemoroidy jsou velice nepříjemné cévní onemocnění, které se vyskytuje v oblasti konečníku. Rozdělují se na vnitřní a vnější. Pro lidi je „příjemnější“ mít vnitřní hemoroid, poněvadž nebolí tolik jako ten vnější.

Vnitřní hemoroidy můžete poznat podle toho, že společně se stolicí odchází i krev. Když už je hemoroid ve vyšším stádiu onemocnění, projeví se výhřezem ven z konečníku. 

Vnější hemoroidy se tvoří v okolí konečníku, občas zasahují trochu hlouběji. Tyto měkké hemoroidy nekrvácí ani nebolí. Pokud se ale vytvoří uzlík (z krevní sraženiny), bolest už přichází, a ne zrovna malá, protože v oblasti rekta je mnoho nervových zakončení. Úlevu pocítíte až při prasknutí uzlíku. 

Komu hrozí vyšší riziko vzniku hemoroidů

Do určité míry se můžete tomuto onemocnění vyhnout. Mezi rizikový faktor spadá:

  • sedavé zaměstnání
  • těhotenství
  • nízký příjem tekutin
  • nedostatek pohybu
  • nadváha
  • dlouhé vysedávání na toaletě
  • kouření
  • zvedání těžkých věcí
  • zácpa/průjmy
  • dědičná dispozice

Bolesti v oblasti konečníku bychom neměli brát na lehkou váhu. Bolesti v oblasti konečníku bychom neměli brát na lehkou váhu. Zdroj: comzeal images / Shutterstock.com

Léčení hemoroidů pomocí kurkumy

Kurkuma má protizánětlivé účinky, proto je vhodná k přípravě mastí, které by vám při hemoroidech měly pomoci.

Smíchejte lžičku kurkumy se lžící lékařské vazelíny. Tuto mast nanášejte na konečník a jeho okolí, měla by zhojit všechny drobné trhlinky a usnadňovat vyprazdňování.

Jinou hojící mast si můžete připravit z půl lžičky kurkumy a jedné lžíce gelu z rostliny aloe vera. Mastička se nanáší na postižená místa před spaním. Aloe zklidní zanícení a kurkuma zacelí trhlinky a sníží zánět.

Posledním tipem s kurkumou je mastička s ghí (přepuštěným máslem). Smíchejte lžičku ghí s půl lžičkou kurkumy a aplikujte na konečník před spaním na 3 noci. Následují dvě noci bez masti. Opakujte kúru do vymizení potíží.

Kurkuma patří mezi oblíbené koření. Kurkuma je protizánětlivá. Zdroj: tarapong srichaiyos / Shutterstock.com

Další vyzkoušené tipy

Mezi léty ověřenou léčbu hemoroidů patří koupel z dubové kůry, která má stahující účinky. Koupel můžete zkusit i heřmánkovou, anebo přikládat heřmánkové obklady.

Vždy je však lépe léčbu hemoroidů konzultovat s lékařem. 

Odvar z dubové kůry, bohatý na třísloviny, pomáhá hemeroidy stahovat a hojit Odvar z dubové kůry, bohaté na třísloviny, pomáhá hemeroidy stahovat a hojit. Zdroj: Shutterstock.com / EKramar

Zdroje: www.jimejinak.czwww.celostnimedicina.czwww.leaf.tv

Akční letáky