Heřmánek pravý, mnohdy nazývaný jako lékařský, má spoustu pozitivních vlastností, pro které se využívá již několik generací. Sbírat ho můžete od května do září, nejlépe v suchých dnech. Nejlepší je však sbírání květů heřmánku třetí den po rozkvětu, nikdy však už po odkvětu. Nasbírané květy sušte ve stínu, kde si zachová veškeré své účinné látky.

Z videa se můžete dozvědět, jak bez problémů poznáte heřmánek pravý, jaké má účinky a jak se využívá:

Zdroj: Youtube

Heřmánkový čaj

Asi nejznámější způsob, jak využít sílu heřmánku, je v podobě čaje. Stačí zalít lžičku sušených květů 250 ml vroucí vody, přiklopit a nechat 15 minutou louhovat. Heřmánkový čaj pomáhá při problémech s nadýmáním, bolestech břicha či žaludečních a střevních potížích.

Pára na ucpané dutiny

Inhalace heřmánkového odvaru je účinná především na ucpané dýchací cesty, které rychle a efektivně pročistí. Lžíci heřmánkových květů zalijte litrem vroucí vody. Dejte si přes hlavu a odvar ručník, pod kterým vdechujte heřmánkovou páru. Opakujte několikrát denně dle potřeby.

Domácí heřmánkový olej

Regenerační a protizánětlivé účinky má zase heřmánkový olej. Budete na něj potřebovat čerstvé květy heřmánku a olivový olej. Vložte heřmánek do uzavíratelné nádoby a zalijte olejem až po okraj. Nádobu uzavřete a nechte stát dva týdny na slunci. Hotový heřmánkový olej poté uchovávejte v lednici. Používejte ho na drobné ranky, jizvy a popáleniny.

Léčivá mast proti bolesti

Nejdříve v kastrolu zahřejte 250 g vepřového sádla a poté do něj přidejte dvě vrchovaté hrsti čerstvých květů heřmánku. Jakmile se sádlo začne vařit, vypněte plotnu a přeneste kastrol na chladné místo. Druhý den směs rozehřejte a protlačte přes lněné plátýnko do uzavíratelné mističky. Heřmánková mast je skvělá na bolestivá místa, vyrážku nebo revmatické otoky.

Teplý heřmánkový obklad

Míváte migrénu, která se projevuje nesnesitelnými bolestmi očí? Vyzkoušejte jednoduchý obklad, který vám od bolesti zaručeně uleví! Lžíci heřmánkových květů zalijte ¼ l vařícího mléka a nechte chvilku louhovat. Poté směs sceďte a teplé květy použijte jako obklad na oči.

Bylinný polštář

Lněný pytlík naplňte sušenými heřmánkovými květy a zašijte. Před každým použitím poté pytlík zahřejte na suché pánvi. Teplý heřmánkový polštářek přiložte na bolavou krční páteř nebo jiná místa, která v dané chvíli potřebujete nahřát a zrelaxovat. Pokud naopak potřebujete ochladit, vložte bylinný polštářek na chvíli do mrazáku.

Oplach na záněty

Heřmánkové oplachy působí protizánětlivě a účinně dezinfikují. Hrst heřmánkových květů zalijte litrem vroucí vody. Po 15 minutách louhování směs slijte a použijte na oplach zanícených očí při zánětu spojivek. Heřmánkový oplach je léčivý také při svrbění a mokvavých kožních vyrážkách, na kloktání při bolestech zubů či na umývání ran.

Relaxační heřmánková koupel

Heřmánková koupel má pozitivní vliv na celý nervový systém. Zbaví tělo vyčerpanosti a pomůže člověku s těžkou chorobou cítit se líp. Stačí, když čtyři hrsti heřmánkových květů spaříte a vylouhujete. Směs poté přidejte do horké vody ve vaně.

Související články

Zdroje: ncbi.nlm.nih.gov, zdravi.euro.cz, mojemedicina.cz, bylinkyprovsechny.cz