Bez soli si vaření dokáže představit asi jen málokdo a je považována za jednu z nejzákladnějších surovin. Klasická sůl, která se však v drtivé většině domácností a restaurací používá, představuje pro člověka skutečně jen dochucovadlo, které tělu žádné pozitivní účinky nepřinese. Ba právě naopak. Průmyslově zpracovaná sůl je tvořena jen z chloridu sodného a v mnoha případech také z různých chemikálií, jako jsou pohlcovače vlhkosti či protispékavé látky.

Himálajská sůl na zlato

Alternativou průmyslově pracované soli je sůl mořská či himálajská růžová. Druhá zmíněná je pak v mnoha ohledech ještě lepší. Oproti svým levnějším „sestrám” je totiž plná mnoha minerálů a obsahuje například hořčík, vápník, chlor nebo železo. Tedy látky, které jsou pro správné fungování lidského organismu nesmírně důležité.

Himálajská sůl se ručně těží z úpatí Himálajských hor, následně se suší na slunci, omyje se a šetrně namele. Při jejím zpracování nedochází k žádným chemickým procesům, sůl tedy není nijak čištěna či dobarvována. Za jejím růžovým zbarvením stojí jen vysoký obsah železa. Ke konzumentovi se tak dostane skutečně jen stoprocentně přírodní sůl, jež s tělem dokáže dělat zázraky!

Půl lžičky denně

Konzumace růžové soli má na tělo blahodárné účinky. Pořád jde ale o sůl, a tak je nutné ji používat v rozumném množství. Pokud však přes den zkonzumujete půl lžičky himálajské soli, můžete se těšit hned na několik zdravotních přínosů. V první řadě růžová sůl reguluje hladinu vody v těle a pomáhá regulovat krevní tlak. Stejně tak vyrovnává hladinu pH v těle, čímž předchází překyselení organismu. A jak je známo, kyselé prostředí organismu stojí za vznikem mnoha onemocnění.

Kromě toho himálajská sůl oddaluje příznaky a projevy stárnutí, zlepšuje spánek, podporuje libido, zdraví cév, kostí a respiračního systému a v neposlední řadě napomáhá správné funkci ledvin a močového měchýře a předchází svalovým křečím.

Mnohostranné využití

Himálajská sůl se však nehodí jen ke konzumaci, v domácnosti může zastoupit i mnoho dalších rolí. Zkuste si z ní připravit například skvělý peeling. Postačí smíchat sůl například s kokosovým a olivovým olejem a perfektní pomocník při odstraňování odumřelé kůže z těla je na světě! Také s ní lze čistit zuby či ji přidat do koupele.

Můžete ji přidat i do mýdla a předejít tak pocení. Himálajská sůl je totiž skvělým deodorantem a odstraňovačem pachů. Inhalováním páry z vody, ve které byla růžová sůl rozpuštěna, je zase perfektní prevencí v chřipkovém období.

Zdroje:

vylectese.cz, www.healthline.com