Co se týče kuchyně, je tymián jednička. Používá se jako koření, hlavně aby dodal skvělou chuť masu, ale je také obvyklou přísadou do polévek, salátů nebo omáček. A hodí se dokonce i ke sladkému, tymiánový olej se používá k ovonění dezertů. Když odběhnete z kuchyně a podíváte se do své koupelny, i tam je možné ho najít. Je hodně využívám v kosmetice, protože má antioxidační účinky, takže je zdravý pro vaši pleť. Tymiánový olej můžete nalézt v šamponech, pleťových vodách i v mýdle, kterým si myjete ruce.

Návod, jak si udělat tymiánový sirup proti kašli a rýmě, najdete na Youtube videu z kanálu Toprecepty:

Zdroj: Youtube

Penicilin chudých

Tak se také přezdívá tymiánu, i když tento název může působit hrubě. Ale ve všem je trochu pravdy, tymián má v sobě totiž silice, které mají protizánětlivé, antioxidační a antibakteriální účinky. Obsahuje také velmi silné antioxidanty, které účinkují skvěle proti zánětu. V minulosti byl díky tomu využíván jako prostředek na dezinfekci. A za první světové války sehrál důležitou roli čističe ran postřelených vojáků. Ve starém Řecku měl dokonce funkci, kdy se používal ve svatyních při magických obřadech. 

Čaj vyžene hlen z nosu i krku

S tolika účinky působícími pozitivně na vaše zdraví není divu, že pořádně zatočí s rýmou a hleny. Nejlepší způsob je udělat si tymiánový čaj. Uvolní vám ucpaný nos a dokáže vám zmírnit zánět nosní sliznice. Jak na něj? Je to snadné, stačí dát do hrnku jednu lžičku sušeného tymiánu a následně zalít horkou vodou. Louhujte pět až deset minut a pak čaj zceďte. Pravděpodobně bude velmi hořký, takže se nebojte přidat jednu nebo dvě lžičky medu. 

Čaj však není jediný způsob, jak tymián můžete využít pro své zdraví. Můžete ho totiž také inhalovat, to se velmi doporučuje, zvláště při problémech s ucpanými dutinami. Velmi vám pomůže s dýcháním a vaše dutiny prohřeje.

Výpary jsou zázrak pro lepší dýchání

Vezměte si misku s horkou vodou, nakapejte do ní pár kapek tymiánového oleje. Dejte si hlavu k misce a přehoďte si přes hlavu ručník, aby vám zdravé výpary neutíkaly. Inhalujte po dobu pěti až deseti minut. Tymiánový olej můžete použít také do difuzéru. Nejen, že vám příjemně provoní domov, ale také vám usnadní dýchání během rýmy. 

Související články

Zdroje: www.milota.com, www.pharmapoint.cz