Hlíva ústřičná posiluje imunitu
29. 10. 2009

Hlíva ústřičná posiluje imunitu

Houba, jež žije na stromech, z nich čerpá sílu. Možná i proto má hlíva téměř zázračné vlastnosti. Její schopnost výrazně posilovat imunitu dokládá řada studií, přitom se jedná o přírodní prostředek bez negativních účinků, který má i řadu dalších příznivých vlastností. A také skvěle chutná!

Hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus), houba rostoucí volně i v naší přírodě, získává stále větší ohlas. Je nejen výtečná v kuchyni, ale také léčivá. Obsahuje mnoho vitamínů, minerálů a stopových prvků, nejcennější jsou však látky zvané glukany. Mají na lidské zdraví více než příznivé účinky. Podporují imunitní systém, přímo zvyšují tvorbu protilátek proti patogenním bakteriím virům i plísním. Vedle třapatky nachové, echinacey, jde opravdu o nejvýznamnější imunostimulátor, které lze navíc užívat bez obav dlouhodoběji.

Hlíva zlepšuje imunitu

i

Hlíva a glukany v ní obsažené mohou pomoci i v případě vleklých infekcí či chronického únavového syndromu.

Řada imunologů považuje hlívu a glukany z ní extrahované za nejúčinnější prostředek, stimulující imunitu k tomu, aby fungovala tak jak má. Tyto látky se osvědčily i v případech, na které byla běžná léčba krátká. Glukany lze izolovat například i z kvasinek, hlíva je však jejich skvělý, přirozený a velmi bohatý zdroj. Nepůsobí okamžitě, ale na druhou stranu nemá žádné negativní vedlejší účinky – pozitivních je však dlouhá řada.

Glukany dodají vitalitu

 Posílením obranyschopnosti schopnosti glukanů nekončí:

  • Zvyšují tvorbu červených krvinek, čímž posilují výkonnost a vitalitu.
  • Likvidují nebezpečné volné radikály, jež ohrožují naše zdraví.
  • Osvědčily se rovněž při ozařování, kdy mírní negativní účinky, a mají navíc i preventivní účinky proti zhoubnému bujení.
  • Pomáhají také snižovat hladinu cholesterolu v krvi.
  • Jsou velmi prospěšné při alergiích všeho druhu.

 A nejen člověka. Glukany jsou dokonce využívány i ve veterinární léčbě, například pro podporu odolnosti psů, kteří někdy za soužití s námi i šlechtění platí civilizačními chorobami.

 hlíva ústřičná

Hlívu lze koupit, sbírat i pěstovat

i

Hlívu můžete pěstovat na špalcích z listnatých dřevin, do kterých se vloží běžně prodávaná násada. Intenzivněji, ale krátkodoběji lze hlívu pěstovat i na substrátu, podobně jako žampiony.

Tato vskutku zajímavá houba roste například na starých topolových pařezech. Kromě hlívy ústřičné rovněž hlívu plicní a další druhy – v naší přírodě jich rostě několik a všechny mají léčivé účinky.

V lékárnách a obchodech se zdravou výživou najdete hlívu sušenou, namletou v tobolkách, prodávají se i výtažky z hlívy, izolované glukany.

K dostání bývá i hlíva čerstvá. Výborné jsou přírodní řízky z hlívy – stačí sůl, kmín a troška másla. Dobrý a zdravý je i hlívový guláš či polévka.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: osmplusosm = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Hlíva na substrátu

(Karel), 28. 11. 2016, 21:03

Dobrý den ,zajímalo by mě jestli má stejné lečebné účinky Hlíva z pěstíren ve srovnání s volně rostoucí na stromech? Děkuji za odpověď.

mužu prosím hlívu při antikoagulační léčbě,užívám warfarin při tromboze,tam se spoustu potravin nesmí moc jíst,a hlívu mám oblíbenou jinak,děkuju za odpověd Anička

limonada

(VWPsQNueWkvoQMQf-.zsQNs6JyvjFo), 18. 1. 2013, 03:38

kde sezenu prosim recept na uvedenou limonadu?

Dekuji, Cadova.

RE: limonada

(lonjEKAg7bAC), 20. 1. 2013, 23:11

Limonada se dela z Tibi krystalku a kdyz si date vyroba tibi limonady,vyjede Vam toho spousta

Hliva

(lonjEKAg7bAC), 15. 4. 2010, 23:07

Ano,hliva je zdrava,ale jeji pestovani je narocne a jeji vyrobky v obchode jsou docela financne vyssi. Prisla jsem na neco mnohem lepsiho a nenarocnejsiho. Je to taky na ruzne a dost zavazne zdravotni problemy.Je to limonada, ktera se dela z lecivych japonskych krystalku. Je to dobre a pouzivam to jako lek i jako prevenci. Zakoupila jsem si ji od jedne pani,uz to piju rok a je mi po ni velmi fajn.A mam i kefirove houbicky (od te same pani), o kterych se mluvilo v Receptari, z kterych se da delat plno veci, ale nejlepsi je ten napoj podobny kefiru.

Tip na levnou hlívu

(VWPsQNuE4eBC2Zl6JT2jeO41idAjeN4tk7bMQMvaVWR), 27. 2. 2012, 17:08

Pokud chcete velké množství hlívy a levně najdete ji zde: http://www.arcoprojekt.cz/products/hliva-ustricna-jemne-mleta-/
To že výrobky s hlívou v obchodě jsou jinak obecně předražené je daň za krásné krabičky, masivní reklamu a pohodlnost braní tabletek s miligramy hlívy ...

Hlíva ústřičná

(VWPsQNuyVvbjcL6a98m~eYSx47bO), 20. 11. 2009, 07:47

Pěstujeme hlívu doma na špalcích a nejni to nic složitého , všem to můžu jen doporučit.

Hlíva ústřičná

(VWPsQNuB47PaQTZ6jWmKfYSStbxkQNs6JyvjFo), 29. 10. 2009, 14:40

Houby, ač se jedná o nejstarší průvodce člověka v přírodě, jsou v podstatě stále málo prozkoumané. O léčivém působení na člověka, ale nejen na člověka je známo, že je účinné, levné a dokonve s prevntivními účinky. Např. penízovka sametonohá, žampion ..., si poradily v celém řadě případů s cukrovkou. Jedna z nejjedovatějších hub muchomůrka zelená při vhodném používání má vliv na posílení činnosti jater, ale chce to lékařský dozor. Sám mám velice dobré zkušenosti s pstřeněm dubovým, který používám k léčení bolestí kloubů.... Zkrátka houby ze svého substrátu získávají látky, které jsou známé z používání bylinek, na kterých v rostou, ale dalo by se říci v čistější, koncentrovanější podobě.

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2018. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2018 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS