Zdroje: ncbi.nlm.nih.gov, www.bylinkyprovsechny.cz, cs.wikipedia.org

Sběr květů hluchavky

Pamatujete si ještě na sběr hluchavky bílé, nebo už vás tato praktika, dříve běžná na základních školách, zcela minula? Hluchavka bílá je fantastická bylinka s jedním "ale", které vedlo právě až k pozastavení slibného sběru jejích květů žáky základních škol. Jediným háčkem je sušení květů, které musí proběhnout poměrně rychle, v jedné vrstvě a za maximální teploty okolo 35 °C.

Pomačkané a hnědnoucí květy jsou bohužel nevhodné a proto povinný sběr neměl kdovíjaké výsledky. Vy si však můžete dát nejen pozor, ale také můžete sbírat hluchavku i s natí. Ničemu to nevadí. I nať je léčivá, suší se stejně a nic nepoškodíte. Nebo zamiřte do lékárny i tam ji najdete.

Paní Michaela z Bylinkového ráje vám představí hluchavku nachovou.

Zdroj: Youtube

Proč pít čaj z květů hluchavky

Příprava čaje z hluchavky je docela jednoduchá. Na čaj lze použít nať i květy, které jen stačí spařit vroucí vodou a nechat louhovat zhruba čtvrt hodiny.

Hluchavka je neobyčejně prospěšná ženám i mužům. Zatímco u pánů podle vědců napomáhá vylučování moči, uvolňuje močovod, léčí močové cesty a pozitivně ovlivňuje i činnost prostaty, u žen ozdravuje rozmnožovací ústrojí. Konzumace hluchavkového čaje upravuje menstruaci i další výtoky, působí pozitivně na dělohu i zdraví vaječníků. Navíc může ulehčit i průběh menopauzy.

Čaj z hluchavky také uklidňuje a doporučuje se při nespavosti. Jako každá správná bylinka i hluchavka pozitivně ovlivňuje zažívání. Napomáhá trávení a vylučování. Dá se označit za bylinku harmonizující tyto dva procesy a napomáhající pravidelnému vyměšování.

Hluchavka je skvělá proti zánětům

Hluchavka je také označovaná jako všelék, proto je vhodná i při nachlazení. Ovlivňuje dýchání a může ulevit při kašli. Používá se pro děti i dospělé ideálně ve směsi s diviznou, podbělem nebo černým bezem. Obecně vzato, hluchavka bojuje proti zánětům a uleví vašemu tělu při mnoha různých obtížích. Doporučuje se konzumace dvou až tří šálků denně.

Související články